fikirtepe-acele-kamulastirma

Acele kamulaştırmayla Fikirtepe'nin önü tamamen açıldı!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 30.01.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kamulaştırma çalışmalarıyla Fikirtepe'de problem kalmadı. 3'te 2 anlaşma sağlayan 28 ada da işlemler hızlanacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy'de Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy mahallelerinde acele kamulaştırmaya devam ediyor. Son günlerde anlaşma sağlanamayan maliklerin taşınmazlarının kamulaştırılması işlemlerinin durduğu iddia ediliyordu. Bakanlık, yaptığı açıklamayla bunu kesin bir dille yalanladı.

Kamulaştırma bedelinin taksitle ödenebileceğini ve bu kapsamda ilk taksitlerin ödendiğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın süreci hızlandırmasında, hafta sonu Fikirtepe'de yapılacak yürüyüşün etkili olduğu düşünülüyor. 

Fikirtepe'de hangi proje ne durumda?

Konuyla ilgili emlaktasondakika.com'a özel açıklamada bulunan FİDEM Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Oruç ‘Bundan sonra Fikirtepe'nin önü tamamen açıldı. 3'te 2 anlaşma sağlayan 28 ada var. Artık bu adalarda da kamulaştırmalar hızlanacak ve çalışmalar başlayacak. Bölgeyle ilgili tüm problemler bu sayede kalkmış oldu' diye konuştu.

İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın o açıklaması;

Kamuoyunda, 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli alan olarak ilan edilen İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy Mahalleleri'nde anlaşma sağlanamayan maliklerin taşınmazlarının kamulaştırılması işlemlerinin durdurulduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldığı tespit edilmiştir.

Ancak, sözkonusu riskli alanda kamulaştırma işlemlerine devam edilmektedir. Açılan acele kamulaştırma davalarından İstanbul Anadolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2014/62 sayılı dosyasında, kamulaştırma bedelinin ödenmesi için Bakanlığımıza süre verilmesi üzerine, 6306 sayılı Kanun'un 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasına göre, bu Kanun uyarınca yapılan kamulaştırmalar, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasındaki iskân projelerinin gerçekleştirilmesi amaçlı kamulaştırma sayıldığından ve bu durumda kamulaştırma bedeli taksitle ödenebileceğinden, Mahkemece belirlenen kamulaştırma bedelinin beşte biri ilk taksit ödemesi olarak Bakanlığımızca yatırılmış ve tescil davasının açılması için gerekli talimat verilmiştir.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

fikirtepe acele kamulaştırma fikirtepe son durum ercüment oruç