İstanbul’un surlarından belgesel yapılacak!
Haberler / Kent Bölge Haberleri / İstanbul’un surlarından belgesel yapılacak!

İstanbul’un surlarından belgesel yapılacak!

Kent Bölge Haberleri 12.05.2012 12:14

Tarihî belgesellerin ödüllü yönetmeni Tekin Gün, İznik Ayasofya'dan sonra bu kez de 'İstanbul Surlarının Sırları'nı kameraya alıyor

Tarihî belgesellerin ödüllü yönetmeni Tekin Gün, İznik Ayasofya'dan sonra bu kez de "İstanbul Surlarının Sırları"nı kameraya alıyor.

Gün, bugüne kadar üzerinde çok çalışılmamış bir alan olan surların tarihini gün yüzüne çıkaracak. Belgesel çekimlerine Küçükçekmece Gölü civarında başladıklarını aktaran Gün, İstanbul'un ilk yerleşim yerinin Küçükçekmece olması sebebiyle çekimlere bu bölgeden başladıklarını belirtiyor. Çeşitli üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin çalışmalarından faydalanacağını kaydeden Gün, İstanbul'un surlarının birçok tarihî olayın aydınlanmasına katkı sağlayacağı görüşünde. Zira Küçükçekmece'de yapılan saha araştırmalarında Neolitik ve Kalkolitik Çağ insanlarının yaşadığına dair bazı bulgular elde edilmiş bile. Gün, belgeselin kültürel mirasa katkı sunacağını söyleyerek, 6 bölüm olarak çekilecek belgeselin tarih meraklılarının arşivlerinde yer edinebileceğini dile getiriyor. Yönetmen, 1453'e kadar farklı zamanlarda oldukça önemli olan İstanbul ve surlarının 29 defa kuşatmalara sahne olduğunu kaydediyor. Surlarda dünya tarihine ışık tutacak bulguların olduğuna dikkat çeken Gün, belgesel ile İstanbul'un tarihî envanterini zenginleştireceklerini belirtiyor.

Zaman