TR
Haberler / Güncel / Türkiye ekonomisi 2020'de ne kadar büyüdü?

Türkiye ekonomisi 2020'de ne kadar büyüdü?

Güncel 01.03.2021 13:00

Türk ekonomisi pandemi dinlemedi, 2020'nin son çeyreğinde yüde 5,9 oranında büyüdü.

Zorlu geçen bir yıl 2020… Zorlu demek kolay geliyor olsa da gerçek anlamda çok zor geçti. Covid-19 pandemisinin dünya genelinde adeta tavan yaptığı 2020 yılında kimse ne yapacağını bilemez vaziyetteydi.

Bu anlamda gerekli tedbirleri alan hükümet, bazı alanlarda kısıtlamalara gitti. Bu kısıtlamaların bir çoğu hala devam ediyor. Kısıtlamaların yanı sıra büyük önem taşıyan ekonomik destek paketleri açıkladı. Bunlar, ithalat ve ihracat noktasında firmalara büyük bir kaynak sağladı. Kısa Çalışma Ödeneği modelinin hala devam ediyor olması, işsizliğin önüne geçen en büyük etken oldu.  

Öte yandan pandeminin ilk panik ayları atlatıldıktan sonra devlet, kamu bankaları aracılığıyla konut kredisi faizlerinde büyük bir indirime gitti. Buradaki amaç, kendisiyle birlikte yaklaşık 250 alt kola destek veren gayrimenkul sektörünü diri bir hale getirmekti. Buradaki plan tuttu, kampanyalı krediye büyük bir ilgi oluştu ve krizlerle dolu 2020 yılı 1 milyon 500 bine yakın satışla tamamlandı.

Bu ve bunun gibi çok sayıda destek, hükümet tarafından işçiye, işverene, üreticiye, fabrikalara yediden yetmişe, herkes için büyük faydalar sağladı. O dönemde açıklanan desteklerin, bugün faydasını görüyoruz.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomosi 2020'nin son çeyreğinde yüzde 5,9 oranında, 2020'nin tamamında ise yüzde 1,8 oranında büyüdü.

Dünya genelinde 2020'yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden biri olduk. O nedenle özverimize, çalışkanlığımıza, ülke aşkımıza… Hepsi için koskoca bir alkış…