Olimpiyat şehri Soçi'de sıkı güvenlik
Haberler / Güncel / Olimpiyat şehri Soçi'de sıkı güvenlik

Olimpiyat şehri Soçi'de sıkı güvenlik

Güncel 08.01.2014 08:44

2014 Kış Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak Rusya'nın Soçi şehrinde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartıldı ve tesisleri yapan inşaat şirketleri ve çalışanlarının kentten ayrılması istendi

Olimpiyat tesislerindeki hazırlıkları denetlemek üzere birkaç gündür bu şehirde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla kentte ve çevresinde sıkı güvenlik önlemlerinin alınmasına başlandı. Olimpiyatların başlamasına 1 ay kala Soçi'ye girişlere  sınırlama getirilirken, Abhazya sınırı da önceden belirlenen nedenler haricinde güvenlik koridoruna alındı. Yeni yürürlüğe giren önlemlere göre, Soçi'nin plaka numarası taşımayan araçların şehre girişi yasaklandı. Buna göre, Soçi'nin girişinde kurulan güvenlik noktalarında araçlar tek tek kontrol edilecek ve diğer şehirlerden gelen ziyaretçilerin araçlarını bırakarak toplu taşıma sistemini kullanması istenecek. Olimpiyat oyunları süresinde Soçi'de sadece resmi taşıtlar, yerel plakalılar ile önceden izin verilmiş araçlar trafiğe çıkabilecek. Alınan bir diğer önlem ise şehre gelen herkesin akreditasyon yaptırmasını öngörüyor. Buna göre, Soçi'ye gelenler otelde konaklıyorsa otel yönetiminden, kendi imkanlarıyla bir evde, ya da yakınının yanında kalıyor isekayıt merkezlerinden en geç üç gün içinde geçici oturum belgesi alacak. Olimpiyat tesislerini yapan inşaat şirketleri ve çalışanlarının da kentten ayrılması istendi.  Soçi'de silah ve her türlü benzer malzeme satışı da yasaklandı. 

Putin'in imzaladığı güvenlik önlemleri  21 Mart'ta kadar devam edecek. 2014 Kış olimpiyatları 7-23 Şubat tarihlerinde düzenlenecek. 

AA