İzmit Körfez Geçiş
Haberler / Güncel / İzmit Körfez Geçiş Köprüsü bitince belgeseli çekilecek

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü bitince belgeseli çekilecek

Güncel 09.04.2016 09:43

İzmit Körfezi Asma Köprüsü’nün son tabliyelerinin birkaç gün içerisinde yerleştirilmesi planlanıyor.

Önümüzdeki ay sonunda ulaşıma açılması beklenen İzmit Körfez Geçiş köprüsünde 113 tabliyeden 91'i yerleştirilirken, şu ana kadar deniz üzerinde 2 bin 315 metrelik yol yapılmış oldu. Geçici montaj ayaklarıyla birbirine bağlanan tabliyelerin tamamlanmasının ardından konumlandırma işlemi yapılacak ve tabliyeler birbirine kaynaklanacak. 2 bin 682 metre uzunluğundaki köprü, 1.550 m orta açıklığıyla dünyanın en büyük orta açıklığına sahip 4. asma köprüsü olurken, 35 metre 93 santimlik son tabliyelerin ise birkaç günde konulması planlanıyor. İki köprü ayağı arasındaki orta boşluğa ve köprü ayakları ile kara arasındaki viyadükler arasına son tabliyeler konulacak.

Öte yandan drone'larla yapım aşamaları görüntülenen projenin, tamamlanmasının ardından belgesel hazırlanacağı öğrenildi.

Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, halen körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak.