gürültü
Haberler / Güncel / İstanbul, gürültü şikayetinin en fazla geldiği il oldu

İstanbul, gürültü şikayetinin en fazla geldiği il oldu

Güncel 08.05.2016 18:13

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Alo 181 çağrı merkezine gelen 32 bin 489 gürültü şikayeti çözüme kavuşturuldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde 2013'ten itibaren hizmet veren Alo 181 çağrı merkezine gelen 32 bin 489 gürültü şikayeti çözüme kavuşturuldu. En fazla gürültü şikayetinin geldiği şehir 7 bin 425 ile İstanbul oldu.
Merkezi Trabzon'da bulunan ve "Her soruya cevap, her soruna çözüm" sloganıyla Trabzon'un yanı sıra Ankara'da da hizmet veren çağrı merkezlerindeki görevliler, kentsel dönüşüm, çevre koruma, tabiat varlıkları, mekansal planlama, yapı işleri, mesleki hizmetleri ile tapu ve kadastro işlemlerine ilişkin çeşitli konularda vatandaşa 7 gün 24 saat hizmet sunuyor.

Tanınırlığının artmasıyla her yıl müracaat sayısında artış yaşanan çağrı merkezindeki görevliler, geçen yıl 208 bin 823 çağrıyı yanıtladı.

Hava, su, toprak ve atık kirliliği gibi çevresel şikayetlerin yanı sıra gürültü şikayetlerinin de ulaştırıldığı çağrı merkezine, bu konuda 3 yılda 32 bin 489 şikayette bulunuldu.

İstanbul 7 bin 425 ile en fazla gürültü şikayetinin geldiği il olurken İzmir'den 2 bin 65, Ankara'dan 2 bin 6, Kocaeli'den bin 293, Bursa'dan bin 51, Mersin'den 724, Muğla'dan ise 584 müracaat alındı. Bu 7 ilden gelen toplam 15 bin 148 şikayet, ülke genelindeki şikayetlerin yaklaşık yüzde 46'sını oluşturdu. İstanbul'dan gelen şikayetler ise toplam şikayetin yaklaşık yüzde 23'üne denk geliyor.

Çağrı merkezine 2016'nın nisan ayı sonuna kadar İstanbul'dan gürültü konusunda ulaşan şikayet sayısı 630, Ankara'dan 167, İzmir'den 112, Bursa'dan 51, Mersin'den 41, Kocaeli'den ise 31 olarak gerçekleşerek bin 49'a ulaştı.

Gürültü konusunda merkeze en çok şikayet 6 bin 724 ile 2014 yılında yapıldı. Merkezin hizmete girdiği ilk yıl bin 112 olan şikayet sayısı, geçen yıl 6 bin 170'e yükseldi.

"Gürültü, insan sağlığını olumsuz etkiliyor"

Trabzon Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Vedat Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alo 181 çağrı merkezinin, vatandaşa hizmetin hızlı ulaştırılması amacıyla kurulduğunu söyledi.

Bulundukları yerde gürültü eşik değerlerine uyulmadığına inanan ve bu durumdan rahatsız olan vatandaşların Alo 181 hattını arayarak şikayette bulunduğunu belirten Çiftçi, "Çağrı merkezimize kuruluşundan bu yana gürültü konusunda ulaşan şikayet sayısı 32 bin 489'dur. Bu şikayetler ekiplerimiz tarafından ilgili birimlere ulaştırılarak çözüme kavuşturuldu" dedi.

Çiftçi, verilerin, gürültü konusunda çağrı merkezine en fazla başvurunun İstanbul'dan yapıldığını gösterdiğine dikkati çekerek, "İzmir, Muğla, Ankara, Bursa, Mersin, Kocaeli de en fazla şikayet gelen illerimiz arasında. Gürültü şikayetleri sonrasında il müdürlüklerimizdeki ekiplerimiz gerekli denetimleri gerçekleştiriyor ve gürültüde eşik değerleri aşan işletmelere idari yaptırımlar uygulanıyor" diye konuştu.

Çağrı merkezine gelen ağırlıklı gürültü şikayetleri eğlence mekanlarındaki yüksek müziğin yanı sıra motorlu taşıt, demiryolu trafiği, sokak düğünü, inşaat makinesi sesleri, ramazan davulu ve komşu gürültüsü olarak sınıflandırabileceklerini anlatan Çiftçi, şöyle devam etti:
"Yaz aylarında gürültü şikayetlerinde, özellikle tatil beldelerindeki işletmelerden kaynaklanan artış görülüyor. Gürültü, çevre kalitesini ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bakanlığımızın amacı, insanlarımızın gürültüden uzak, sessiz, sakin, daha huzurlu, sağlıklı ve kaliteli bir çevrede yaşamalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktır."
 

Uçak ve keçi sesinden şikayetçi oldular

Çiftçi, Alo 181'e gürültüyle ilgili zaman zaman ulaşan ilginç çağrılar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
"Örneğin merkezimizi arayan bir vatandaş, komşusunun saatinin alarm sesinden şikayetçi oldu. Yaşadıkları yerde uçakların sık iniş kalkış yaptığını söyleyen yaşlı teyze geceleri uyuyamadıklarını ve bu nedenle uçak saatlerinin değiştirilmesini istedi. Çalıştığı iş yerinin klimasını şikayet eden çalışan ise 'hem de tozuma yaptığı için hasta oluyoruz' dedi. Sokak düğünlerinden bunalarak merkezimize ulaşan mahalle sakinleri, çalışanlarımıza Bakanlıktan bu konuda yasal düzenlemeye gitmesini beklediklerini iletti."

Zabıtaların her gün çıkardığı düdük sesinden rahatsız olarak çağrı merkezini arayan site sakinlerinin, 'Biz şimdi kimi kime şikayet edelim.' diye personele soru yönelttiğini de aktaran Çiftçi, "Bir vatandaşımız ise komşusunun keçi beslediğini ve hayvanların gürültülü şekilde dolaştığını ileterek duruma müdahale edilmesini istedi." ifadesini kullandı.

Çiftçi, çağrı merkezini arayan bir kişinin ise 5 yıldır maruz kaldıkları gürültünün Alo 181'e yaptıkları şikayet sonucu çözüme kavuşturulduğunu, böylece artık rahat uyuyabildiklerini anlatarak teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.