Denizli Belediyesi, Tekin Akmansoy'un ismini verdiği parkın açılışını yaptı!
Haberler / Güncel / Denizli Belediyesi, Tekin Akmansoy'un ismini verdiği parkın açılışını yaptı!

Denizli Belediyesi, Tekin Akmansoy'un ismini verdiği parkın açılışını yaptı!

Güncel 20.05.2013 08:29

Denizli'de, tiyatro sanatçısı Akmansoy'un isminin verildiği parkın açılışı yapıldı

Denizli Belediyesi, "Kaynanalar" dizisindeki Kayserili iş adamı "Nuri Kantar" tiplemesiyle ünlenen tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy'un ismini verdiği parkın açılışını yaptı.     

Çamlık yolu üzerindeki parkın açılış töreninde konuşan Akmansoy'un kızı Arzu Akmansoy, böyle güzel bir parka babasının adı verildiği için mutlu olduğunu ifade etti.
     
Akmansoy, "Babam tüm hayatını tiyatroya adadı. Şu anda da bizim aramızda ki onu hissediyorum. Tiyatro onun hayatıydı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
     
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da Tekin Akmansoy'un tiyatronun önemli duayenlerinden olduğunu ve yaptığı işlerle her zaman halkın gönlünde olduğunu vurguladı.
     
Belediye olarak Denizli'nin en güzel yerlerinden birine onun ismini vermek istediklerini belirten Zolan, "Denizli Belediye Meclisi de bu kararı oy birliğiyle aldı. Büyük ustaya her zaman vefamızı göstereceğiz. Onun ismi burada hep yaşayacak" diye konuştu.
     
Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise tiyatronun Denizli'de çok eski uygarlıklardan bu yana devam ettiğini ve birçok antik kentte tiyatro olduğunu dile getirdi.
     
Törende konuşmaların ardından Vali Demir, Belediye Başkanı Zolan, Arzu Akmansoy ve beraberindekiler parkın açılışını yaptı.
    
Tekin Akmansoy
    
Denizli Sarayköy'de 1924'te doğan Tekin Akmansoy, meddah geleneğini devam ettirdi.
     
Uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev alan Akmansoy, 17 yaşında Halkevi'nde tiyatro kurslarına katıldığı yıllarda Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı "Para" isimli oyunda oynadı. Akmansoy, para kazandığı için bu oyunu ilk profesyonel oyunu saydı.
     
Ankara Atatürk Lisesi'nden 1942 yılında mezun olan Akmansoy, 1947'de Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirerek, aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak göreve başladı.
     
Bakanlar Kurulu'nun 1969 yılında Kıbrıs'a bir Türk tiyatrosu kurmakla görevlendirdiği Akmansoy, Kıbrıs Türk Tiyatrosu olan "İlk Sahne"yi kurdu.Akmansoy, TRT'de uzun süre yayınlanan "Kaynanalar" dizisinde Kayserili uyanık iş adamı "Nuri Kantar" tiplemesiyle ün kazandı. "Devlet Sanatçısı" unvanı verilen Akmansoy, 2011'de "2. Antalya Televizyon Ödülleri" kapsamında "Onur Ödülü"ne layık görüldü.
     
Tekin Akmansoy, "İki Aile", "Kaynanalar", "Emret Muhtarım", "Beybaba" ve "Sonradan Görmeler" dizilerinde, "Mezarımı Taştan Oyun", "Kanlı Feryat", "Kaderin Mahkumları", "501 Numaralı Hücre", "Köyden İndim Şehire", "Kanlı Deniz", "Nöri Gantar Ailesi" ve "Kaynanalar" filmlerinde rol aldı.
     
Akmansoy, 12 Şubat 2013'te zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.
    
Dünya