ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanı binali yıldırım
Haberler / Güncel / Cumhuriyet tarihinin dev projelerinde sona geliniyor!

Cumhuriyet tarihinin dev projelerinde sona geliniyor!

Güncel 19.01.2016 14:18

Binali Yıldırım, emlaktasondakika.com'a özel verdiği röportajda Türkiye'nin önemli projelerinde çalışmaların son sürat devam ettiğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli yatırımları arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprü, Avrasya Tüneli gibi birçok projede çalışmalar devam ediyor.

Emlaktasondakika.com'a verdiği özel röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2016'nın ilk yarısında 3. Köprü'yü hizmete açacaklarını söyledi. Bakan, Körfez Geçiş Köprüsü'nde de inşa çalışmalarının son sürat devam ettiğini açıkladı.

İşte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamaları…

Körfez Köprüsü'nde 98 kilometre hizmete açılacak

“Dev projelerimiz var. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Toplam 433 kilometre. Bu proje içerisinde yapılan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, açıklık itibarıyla dünyanın 4'üncü büyük köprüsü olacak. Hedef, köprü geçişinin gelecek yılın ilk yarısında tamamlanması. Ayrıca 2016 yılı sonuna kadar da Kemalpaşa-Bornova Otogar Kavşağı (20 km) ve Orhangazi-Bursa Çevreyolu (25 km) olmak üzere toplam 45 km ile birlikte projenin tamamında 98 kilometrelik kısmının trafiğe açılmasını hedefliyoruz”

3. Köprü'de sona gelindi

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü; bu köprüde de çalışmalar devam ediyor. Çevre yolu güzergâhı birleşme katılım yolları da yapılıyor. Bugüne kadar köprünün her iki kulesinde betonarme imalatları tamamlanarak  +304,50 kotuna ulaşılmıştır.  Her iki yakada da betonarme tabliye imalatlarının yüzde 100'ü tamamlanmıştır. Asya ve Avrupa yakalarında çelik tabliye montajının yüzde 95'i tamamlanmış durumdadır. Eğik askı montajları tabliye montajına paralel olarak sürdürülmektedir. 2016 yılının ilk yarısında köprüyü hizmete vermeyi planlıyoruz”

Avrasya Tüneli yakında açılıyor

“Diğer bir yap-işlet-devret modeli projemiz de, Avrasya Tüneli. Marmaray'ın hemen güneyinde yer alan toplam 14,5 kilometre deniz ve yer altında devam eden bir projedir. Oldukça büyük bir projemiz.  TBM 19 Nisan 2014'de kazıya başlamıştı. 3 bin 340 metrelik TBM kazısı 25 Ağustos 2015 tarihinde tamamlandı. Üst kat yol döşemesinde 2 bin 967metre ilerleme sağlandı. NATM tünel kazılarında ise 969 metrelik Asya yönü ve 923 metrelik Avrupa yönü tamamlanmış olup, kalıcı kaplama beton imalatları devam etmektedir”

Büyük İstanbul Tüneli'nin ilk ayağı tamam

“Bir de önemli bir projemiz var. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi. Ön etüd ve fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır. 23 Aralık 2015 tarihinde proje-etüt ihalesini çıkılmıştır. Bu projenin yanı sıra yüksek hızlı tren projelerine de ayrı bir önem veriyoruz. Bakanlığımız tarafından yapılacak Konya Metrosu inşaatını ise kısımlar halinde yapacağız. Toplam 44,7 km. uzunluğunda olacak metro projesi Konya'ya tek seferde bugüne kadar yapılmış en büyük yatırım olacak. Etüd, Proje ve Mühendislik Hizmetleri işi ön yeterlilik ihalesi 13 Ekim 2015'te yapılmış olup değerlendirme çalışmaları devam etmektedir”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com