3. havalimanı projesi
Haberler / Güncel / 3. Havaalanı'nda sona yaklaşılıyor

3. Havaalanı'nda sona yaklaşılıyor

Güncel 30.05.2018 14:40

Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan ve en önemli mega projelerinden biri olan 3. Havaalanı'nın yüzde 90,5'i tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiği mega projeler, 24 Haziran sürecinde muhalefet partilerin adayları tarafından hedefe konuldu. Türkiye'ye proje kazandırmak yerine mevcut projeleri durdurmayı vaadeden Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu ve Meral Akşener, seçmenleri de şaşırttı.

?ÇALIŞMALARA ARA YOK

Erdoğan'ın kararlılığıyla yapımına devam edilen 3. Havaalanı'nda çalışmalar tüm bu açıklamalara rağmen devam ediyor.

YÜZDE 90,5'İ BİTTİ

29 Ekim'de açılışının yapılması planlanan 3. Havalalanı'nın yüzde 90,5'inin tamamlandığı açıklandı.

"ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA AÇILACAK"

Konuyla ilgil açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "İstanbul Yeni Havalimanı'nda ilerleme seviyemiz yüzde 90'ın üzerine çıkmış durumda. Yüzde 90,5 seviyesine ulaşmış durumda. Hepimizin malumu, 29 Ekim 2018'de inşallah sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla resmi olarak açılışını yapacağız. Ondan sonraki iki günlük periyotta da Atatürk Havalimanı'nda hizmet veren bütün havayolu şirketlerini etap etap yeni havalimanına kaydırmış olacağız."diye konuştu.

Havalimanı tamamlandığında 150 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak ve 10 milyar 247 milyon euroya mal olacak.

İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.