Yerli uçak

Yerli uçak için şirket kuruldu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 17.06.2015
Sierra Nevada Corporation, Türkiye’nin ilk bölgesel jet uçağını üretmek için Türk şirketi TRJet'i kurdu.
Son yıllarda pek çok alanda 'yerli' projelere imza atan Türkiye, milli yolcu uçağı için faaliyete geçti. ABD merkezli uzay ve havacılık sistemleri şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), Türkiye'nin ilk bölgesel jet uçağını üretmek için TRJet Havacılık Teknolojileri Anonim Şirketi'ni (TRJet) kurduğunu duyurdu.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, merkezi Ankara'da olan yeni Türk şirketi TRJet, Bölgesel Uçak Projesi ile birlikte ticari havacılık sektöründe de hizmet verecek.

Bölgesel Uçak Projesi'nde, Türkiye'nin yerli yolcu uçağı TRJ628'in üretiminin  ilk adımı olan Dornier 328 (D328) uçaklarının modernize edilmiş versiyonu olan TRJ328'den yararlanılacak. TRJ328 uçaklarının yanı sıra diğer çeşitleri de üretip satacak olan TRJet, Türkiye'nin ilk yerli yolcu uçağının hayata geçirilmesinde çok önemli bir rol oynayacak.

Söz konusu proje ile Türkiye sivil havacılık sektörünün büyümesinin desteklenmesinin yanı sıra ülkenin dünya havacılık pazarına açılması da sağlanacak.

Halen dünyanın 85 ülkesinde sertifikalandırılan 328 modeli, ABD, İsviçre, Almanya, Birleşik Krallık ve Danimarka gibi birçok ülkede kullanılıyor.

Yerli uçak TRJet yerli uçak şirketi Sierra Nevada Corporation