konut kredisi alan vatandaş

Vatandaş ev kredisi için bankaya koşuyor!

Genel Merve N. Güreş 09.11.2015
Türkiye’deki istikrar ortamı piyasalara da yansıdı. Vatandaş, 1 Kasım seçimlerinin hemen ertesi günü konut kredisi için bankaların kapısını çaldı.
Seçim öncesindeki belirsizlik nedeniyle Eylül ayında yüzde 20 gerileyen konut satışları yeniden artıya geçti. Seçim sonucunu gören bazı vatandaşların 2 Kasım sabahı konut kredisi talebiyle kapılarını çaldığını belirten bankacılar, yılsonuna kadar konut ve taşıt kredilerinde ciddi artış olacağını öngörüyor. Sektör temsilcileri geçen yılın konut satış rakamı olan 1 milyon 165 bini geçmeyi hedefliyor.

HEDEF 1.2 MİLYON SATIŞ

“Bir takım elbise alacak olan da çamaşır bulaşık makinesi alan da frene bastı. İş yapmayı özledik” diyen ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, seçimin hemen ardından ekonomide yaşanan rahatlamayla emlak talebinde artış yaşandığını söyledi. Dövizde ve faiz oranlarında gerileme beklediklerini kaydeden Baygan böylece geçen yılki 1 milyon 275 bin olan tapu işlem hacminin bu yıl geçilebileceğini kaydetti. Türkiye'de harcama yapmak konusunda seçime kilitlenen büyük bir kesim olduğuna dikkat çeken Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Yaşar Ovalı'ya göre de 6-7 aydır yatay seyir izleyen konut talebi seçim sonucunda hareketlenecek.

OFİSLER HAREKETLİ

Seçim öncesinde belirsizlik nedeniyle yatırımcıların gayrimenkul alım kararlarını seçim sonrasına ertelediklerine dikkat çeken RE/MAX Türkiye Pazarlama Direktörü Gökhan Karahan da “Evlenenler, tayin olanlar, okul değişimi ya da kentsel dönüşüm sebebiyle bir başka eve taşınmak zorunda kalanlar dışında ikinci el satışları çok kısıtlıydı. Seçim sonuçları açıklanır açıklanmaz ciddi hareketlilik yaşandı” dedi.  Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun ise sektörünün yeniden gaza basacağını belirterek, “Faizler yıl sonuna kadar yüzde 1'in altına düşer. Bu da konut stoğunun çok hızlı erimesini ve yeni projeler için kaynaklarının oluşmasını sağlayacaktır” dedi.

TAŞITTA DA HAREKET BEKLİYORUZ

Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk de tüketiciye olumlu yansıyacak ekonomik adımların atılmasıyla bir süredir durağan seyreden konut ve taşıt piyasasında hareketlenme olacağını söyledi. Önümdeki dönemde faiz düşüşleri yaşanacağını dile getiren Ertürk, “Ayrıca dolarda yaşanan düşüşün etkisiyle özellikle aralık ayında araç satışlarında büyüme yaşanması, buna bağlı olarak taşıt kredisine olan talepte de artışı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ETKİSİ ÇOK NET GÖRÜLDÜ

Kredi talebinde hareketlilik yaşandığına doğrulayan Finansbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu ekonomideki olumlu gelişmelerin bu talebi ilerleyen dönemde daha da yukarılara taşıyacağını söyledi.

RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ TALEPLER ARTTI

Seçim nedeniyle 2015 yılının üçüncü çeyreğinde, toplam konut satışlarının yatay seyirde devam ettiğini, ipotekli satışların ise yüzde 13 azaldığını belirten DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “Bunun sebebi, alımların ertelenmesiydi. Seçimin hemen ardından beklemeye geçen tüketicilerin, alım kararlarıyla durgunluğun terse döndüğünü gözlemlemekteyiz” dedi.

KREDİLERDE 2 KASIM FARKI

2 Kasım'dan itibaren bankalarına gelen müşteri sayısı ve konut kredi taleplerinde seçim öncesine göre artış yaşandığını ifade eden Akbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu şunları kaydetti: “Ekim ayının başlarında gelen taleplerle bu hafta gelen talepleri incelediğimizde 10'dan fazla bir artışın söz konusu olduğunu görüyoruz.

(Akşam)

konut kredisi mortgage