Celal Koloğlu

'Ulaştırmada Yeni Dönem' konuşuldu!

Genel Zeynep Karabağ 28.09.2016
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, "Ulaştırmada Yeni Dönem" konulu toplantıda bir araya geldi.
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, hükümetin ekonomi, yapısal reformlar ve çalışma hayatında alacağı kararları destekleyeceklerini belirterek, "Ülkemizin yaşadığı sorunların aşılmasında fedakarlık yapmaya hazırız." dedi.

İNTES'in "Ulaştırmada Yeni Dönem" konulu toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımıyla Sheraton Otel'de gerçekleştirildi.

Koloğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen üretmeye devam ettiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın dirayetli tavrı ile Türk halkının menfur darbe girişimini önlediğini, iktidarın ve muhalefet partilerinin hükümet ile demokrasi konusunda aynı kararlılığı gösterdiğini ifade etti.

Hükümetin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Polis teşkilatının etkin şekilde terörle mücadele ettiğini belirten Koloğlu, bu zorlu dönemde Türkiye'de ekonomik olarak önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

Son dönemde ulaştırma sektöründe köklü reformlar yapıldığına işaret eden Koloğlu, "Ulaştırma her alanda dengeli büyümektedir. Ülke genelinde karayolu ağımız yenilenmektedir. Havayolu sektöründe transit noktası olduk. Demiryollarında hız ve konforu yaşıyoruz. Türkiye'nin her noktasından kesintisiz haberleşme sağlanabiliyor." diye konuştu. 

"Yatırımcıların en önemli beklentisi güven ve istikrar" 

Koloğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde ciddi kararlar hayata geçirildiğine dikkati çekerek, "Dış politikada etkin bir diyalog süreci başlatılmıştır. Rusya ile ilişkilerin olumlu seyri son derece önemlidir. Yurt içi tasarruf oranlarımızı yükseltmeliyiz. Üreterek büyüyen bir ülke olmalıyız. Güvenilirlik ve sürdürülebilirlik, ekonomik yatırımların temelidir. Hukuki düzenlemelerde istikrar ve güven yatırımcıların en önemli beklentisidir." değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'de en uzun köprülerin ve tünellerin, en büyük havalimanlarının inşa edildiğini vurgulayan Koloğlu, uluslararası rekabet gücünün korunmasının teknolojik gelişime ve insan sermayesine bağlı olduğunu dile getirdi. 

Koloğlu, fiber alt yapı uzunluğunun 80 bin kilometreden 270 bin kilometreye çıkarıldığına işaret ederek, "Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın yönlendirmesi ile Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği kuruldu. İNTES olarak biz de üye olduk. Dernek için Başkanımız Erol Yanar ciddi mesai harcıyor. Sayın Bakanımız Ahmet Arslan da derneğimizin çalışmalarına destek veriyor, bizlere güç katıyor." ifadelerini kullandı. 

Kamu-özel sektör projelerine de değinen Koloğlu, inşaat sektörü için 1,5 milyar liralık ödeneğin serbest bırakılmasının kendilerini çok memnun ettiğini söyledi.

"Siz hedef gösterin, biz çalışalım"

Hükümetin ekonomi, yapısal reformlar ve çalışma hayatında alacağı kararları destekleyeceklerini belirten Koloğlu, şöyle devam etti:

"Siz bize hedef gösterin, biz çalışalım. Kaynağımız olduğu müddetçe üreteceğiz. Vergimizi ödeyeceğiz, istihdama katkı sağlayacağız. Kayıt dışı ekonomi Türkiye'nin kanayan yarasıdır, işçilerimizin güvenli bir gelecekten mahrum kalması demektir. Vergisini ödeyen işverenlerimiz için ise haksız rekabettir. Kayıt dışı istihdamla hep birlikte mücadele etmeliyiz. Ülkemizin yaşadığı sorunların aşılmasında fedakarlık yapmaya hazırız." 

Koloğlu, pek çok deneyimli ve köklü firmanın düşük teklifler dolayısıyla sektörden uzaklaştığına dikkati çekerek, Kamu İhale Kanunu'nda yapılacak çalışmalar ile bu sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti.

İNTES'in kurumsal sosyal sorumluluklarının bilincinde olduğunu dile getiren Koloğlu, "Çevreye önem veriyoruz. Tüm toplantılarımızda plaket vermek yerine ağaç dikme geleneğini başlattık. İNTES Hatıra Ormanı'mıza yeni fidanlar kazandırmaya devam edeceğiz." diye konuştu. 

Ulaştırmada Yeni Dönem intes Celal Koloğlu