Körfez Geçiş Köprüsü'ndeki ışıklandırma

Türkler ev alırken ferah konutları tercih ediyor

Genel Emine Pile 05.09.2015
Ülkeler arasındaki kültürel farklılık, ev alırken yapılan konut tercihinde büyük ölçüde etkili oluyor.
Konut tercihi yaparken çoğu yatırımcı büyük, geniş, bahçeli bir ev almak ister. Ancak bu her ne kadar standart bir tercihmiş gibi görünse de konut alırken kültürel kavramlar büyük önem taşır.

Ülkeler arasındaki kültürel değişiklikler düşünüldüğünde Amerika'da genellikle müstakil evler tercih edilirken Uzakdoğu kültüründe daha ufak boyutlardaki konutların öne çıktığı görülüyor. Türklerin konut anlayışı ise çoğunlukla geniş ve ferah konut yönünde... 

Geniş ve ferah bir salonu olan ev

Yani “barınma” ihtiyacı kimi ülkede geniş ev anlamına gelirken, bazı kültürlerde 10 metrekarede bile yaşam sürdürülebiliyor.

Türkiye'de komşuluk önemli 

Milletlerin konut tercihlerinde büyüdükleri ortamların, kültürlerinden alışkın oldukları mekanların etkisi olduğunu ifade eden MFZ Grup ortaklarından Muhanver Gözüm, şunları söyledi:

“Aynı ülkede bile konut anlayışları değişiklik gösterebilirken, ülkeler arasında farklı tercihlerin olması çok doğal. Her ülkenin kendine özgü olan kültürü, konut tercihlerinde de önem kazanıyor. Komşuluğa önem verilen Türkiye'deki konutlar da genellikle buna göre şekilleniyor. Site ve mahalle anlayışının yaygın olduğu ülkemizde konut alıcısı ‘apartman' kültürünü daha çok benimsiyor. Yurt dışında ise müstakil ev anlayışı daha popüler. ABD'de nüfusun önemli bölümü müstakil konutları tercih ederken, çok katlı binalar genellikle iş merkezi ya da home-ofis olarak kullanılıyor.”

Bahçeli  müstakil vişne rengi ev

Gözüm,  Türkiye'de metrekare büyüklüğünün konut seçiminde öncelikli unsurlardan olduğunu kaydederek, “Geniş salonu, ferah odaları, yaşam alanı da olabilecek mutfakları bulunan evler ülkemizde daha çok tercih ediliyor. Özellikle çocuklu aileler, en az bir tane çocuk odasının olmasına özen gösteriyor. Ayrıca ülkemizde yaygın olan balkon kültürü, inşa edilen konutların da büyük balkonlu olmasına neden oluyor. Yurt dışında balkon neredeyse hiç yok, olanlar da bizimki kadar büyük değil. Mutfaklar da genellikle açık mutfak olarak kurgulanıyor” ifadelerini kullandı.

En küçük daire 150 metrekare

Başkent Ankara'da en küçük daireleri 150 metrekareden başlayan Allora Beytepe projesini ortakları Zeynal Durkut ve Fevzi Akbulut ile hayata getirdiklerini anımsatan Gözüm, projenin gördüğü büyük ilginin de Türklerin konut anlayışının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

kültürlere göre konut tercihi