Mevlana Kavşağı

Türkiye’nin en uzun ardgerme kavşağı olacak!

Genel Emine Pile 18.04.2015
Antalya'da yapımı hızla süren Mevlana Kavşağı, iki ayak arası 55 metre olma özelliği ile Türkiye'de bir ilk.
Büyükşehir Belediyesi'nin Antalya trafiğine nefes aldıracak projelerinden biri olan Mevlana Kavşağı'nda çalışmalar hızla devam ediyor. Mayıs ayında hizmete açılması için gece gündüz çalışılan Mevlana Kavşağı ile Türkiye'de bir ilke daha imza atılıyor. İki ayak arası 55 metre olan kavşak, bu uzunluğu ile Ankara'daki iki ayak arası 40 metre olan kavşağı geçerek Türkiye'nin en uzun ardgerme kavşağı unvanını alacak. Estetik açıdan da mükemmel bir şekilde tasarlanan kavşak, adeta bir asma köprü görünümünde olacak.

Mayıs'ta açılacak

Kavşak çalışmalarını denetleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, inşaatın planlamalar doğrultusunda devam ettiğini açıkladı. Başkan Türel, “Üst kat tahliye betonları dökülüyor. Hedefimiz kavşağı Mayıs ayı sonunda açmak. Antalya'nın en önemli yükünü çeken kavşaklardan bir tanesinde çok daha rahat ve konforlu bir trafik akşı sağlayacağız” dedi.

Asma köprü gibi olacak

Mevlana Kavşağı'nın çok önemli bir özelliğinin de olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “Mimari estetik açıdan da güzel bir kavşak olarak planlamaya çalıştık. İki ayak arası ardgerme dediğimiz bir sistemle birbirine bağlanıyor ve mesafe 55 metre. Hiç ayaksız bir şekilde asma köprü şeklinde bir geçiş söz konusu. Bu Türkiye'deki en geniş açıklık. Ankara'da iki ayak arası 40 metre civarında olan bir kavşak var. Antalya'da ilk kez iki ayak arası genişliği 55 metre olan bir ardgerme köprüyü yaparak, Türkiye'de bir ilke daha imza atmış oluyoruz” diye konuştu.

Mevlana Kavşağı