salih bezci

Türkiye, teşvik paketiyle vites büyütecek!

Genel Uğurcan Tokay 05.07.2016
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yeni yatırım teşvik paketiyle Türkiye'nin vites büyüteceğini söyledi.
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Yatırım Teşvik Paketi'nin, yatırım ortamının ihtiyaç duyduğu destekleri içerdiğini belirterek, “Bu paketle Türkiye vites büyütür” dedi. 
 
ATO Başkanı Bezci, yazılı bir açıklama yaparak Bakanla Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Binali Yıldırım'ın madde madde sıraladığı Yatırım Teşvik Paketi'ni değerlendirdi.
 
ATO Yönetiminin Bakanlara yaptığı “hayırlı olsun” ziyaretlerinde dile getirdikleri sorunların “damga vergisi” başta olmak üzere pek çoğuna ilişkin düzenlemenin pakette yer aldığını kaydeden Bezci, “Ülke olarak hem ekonomimizi geliştirmek ve büyütmek hem de arkadan gelen genç nüfusa istihdam alanları açmak için yatırım dolayısıyla üretim ortamını geliştirmek zorundayız. Bu paket yatırım yapmak isteyenlere çok önemli destekler içeriyor” dedi.
 
Kamuoyunda “paket” denildiği zaman “kemer sıkma” algısının oluştuğunu kaydeden Bezci, “Paketin kemer sıkmak için ekonomiyi genişletmek için tedbirler içermesi tüm iş âlemine rahat nefes aldırmıştır” diye konuştu.
 
Türkiye'yi yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirme kararının da çok doğru bir karar olduğunu ifade eden Bezci, şunları söyledi:
 
“Şirket kuruluş ve kapatmaları kolaylaştırmaktan, esnafın borç faizlerini ödemeye, ÖTV'siz ticari araç satınalmadan, gümrüklerden geçişi kolaylaştırmaya, KOBİ'lere desteklerden, yerli makine alana kredi desteğine, karşılıksız çekte düzenlemeden, orta ve yüksek teknolojili üretim yatırımlarının desteklenmesine, proje bazlı destekten, ürün borsasına kadar pakette yer alan tüm konular Türkiye'nin ekonomik geleceği için çok önemli kararlar içermektedir”

 

teşvik paketi ankara ticaret odası salih bezci