Dayı Sarayı restore

Türkiye, Cezayir’deki o sarayı restore ediyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 31.01.2015
Türkiye, Cezayir’deki 2 bin yıllık tarihe sahip Dayı Sarayı’nı restore edecek.
Türkiye, Osmanlı topraklarında Topkapı Sarayı'ndan sonra en büyük ikinci yönetim ve yerleşim kompleksi olan 2 bin yıllık tarihe sahip Kasaba bölgesindeki Dayı Sarayı'nı restore edecek.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'ndan (TİKA) yapılan açıklamada, Keçiova Cami, Bey Sarayı ve Paşa Cami restorasyonu gibi projelerle Cezayir'le ortak tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına katkı sağlandığı hatırlatılarak, Cezayir'in bir başka önemli sembol eseri olan Dayı Sarayı'nın ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalara başlandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir ziyaretinde Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika ile görüşmesinde, Dayı Sarayı'nın restorasyonunun gündeme geldiği ifade edilen açıklamada, TİKA tarafından restorasyonu üstlenilen eserde ön incelemeler yapmak için Cezayir'e teknik bir ziyaret yapıldığı belirtildi.

Türkiye'den giden akademisyen ve uzmanlardan oluşan heyet, Dayı Sarayı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulunmasının ardından, Cezayir Kültür Bakanlığı yetkililerinden saray ve bugüne kadar yürütülmüş çalışmalara dair bilgi aldı. Teknik heyet ayrıca, restorasyonu TİKA tarafından yürütülen Keçiova Camisi'ni ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin incelemelerde bulundu.

Başkent Cezayir'in merkezindeki Dayı Sarayı'nın TİKA tarafından aslına uygun olarak restore edilerek müze haline getirilmesinin, yıllardan beri durağan olan bölgeye heyecan ve canlılık kazandıracağı ifade edildi.

TOKİHaber

Dayı Sarayı restore Cezayir saray restorasyonu TİKA