Titus Tüneli

Titus Tüneli, dünya mirasının 'kalıcı' listesine girmek istiyor

Genel 05.10.2014 13:24

Hatay'ın Samandağ ilçesinde MÖ 1. yüzyılda sel sularını önlemek için yapılan Titus Tüneli, UNESCO'nun 'Dünya Mirası' listesine girmeyi hedefliyor

Geçici listede yer alan tünel, bin 380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği, 6 metre genişliğiyle dikkati çekiyor

Samandağ ilçesinde MÖ 1. yüzyılda dağdan gelen sel sularını önlemek için yaklaşık bin esire 10 yılda yaptırılan Titus Tüneli, UNESCO'nun "Dünya Mirası" listesiyle ününü taçlandırmayı hedefliyor.

Samandağ'ın 5 kilometre kuzeyindeki Çevlik Mahallesi'nde bulunan ve UNESCO Dünya Miras Merkezi'nce 15 Nisan'da geçici listeye alınan tünel, bin 380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği, 6 metre genişliğiyle dikkati çekiyor.

Farklı medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle tarihi ve doğal birçok güzelliğe sahip Hatay, ilk mağara kilisesi St. Pierre, Anadolu'nun ilk camisi Habib-i Neccar gibi mekanlarının yanı sıra, bin esire 10 yılda yaptırılan, mimarisiyle ilgi gören Titus Tüneli ile de adından söz ettiriyor.

Hatay'a gelenlerin görmeden kentten ayrılmadığı yerler arasında bulunan, ziyaretçileri adeta geçmişe götüren tünelin UNESCO'nun Dünya Mirası kalıcı listesine girmesi hedefleniyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir, AA muhabirine, Hatay'ın, tarihi doku bakımından zengin iller arasında yer aldığını belirtti.

Hatay'da, insanlık tarihinin kesintisiz iletişim sürecini izlemenin mümkün olduğunu kaydeden Pamir, Titus Tüneli'nin, kent için önemli turizm değeri özelliği taşıdığına dikkati çekti.

Titus Tüneli'nin Dünya Mirası listesine aday gösterildiğini vurgulayan Pamir, bu sayede ziyaretçi sayısında artış yaşanacağını ve ilçeye yeni yatırımları da kazandıracağını sözlerine ekledi.

AA