<
putin, timçenko ve Baysarov fotoğrafı

Timçenko hisselerini Çeçen Baysarov’a sattı

Genel Merve N. Güreş 30.07.2015
Rusya Devlet Başkanı Purin’in yakın arkadaşı Gennadi Timçenko, ülkenin en büyük inşaat şirketlerinden birindeki hisselerini Çeçen Baysarov’a sattı.
Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e olan yakınlığı ile bilinen ünlü oligark Gennadi Timçenko, ülkenin en büyük inşaat şirketlerinden birindeki hisselerini sattı. 46 yaşındaki Çeçen kökenli işadamı Ruslan Baysarov, Timçenko'nun Most şirketindeki yüzde 25+1 hisselerini satın aldı.  Rus ajanslarının bildirdiğine göre, işadamına yakın kaynaklar, Baysarov'un sahibi olduğu Tuvinskaya Enerji Sanayi İşletmesi'nin hayata geçirmeye hazırlandığı demir yolu inşaatlarından dolayı bu yatırımda bulunduğunu aktardı.

SATIŞ BEDELİ AÇIKLANMADI

Timçenko'nun sahibi olduğu Volga Group'tan geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada, Timçenko'nun Most şirketindeki yüzde 25+1 hisselerini, şirketin hissedarlarından birine sattığı açıklanmıştı.  Ancak tarafların geçtiğimiz şubat ayında masaya oturmalarına rağmen anlaşma sağlayamadıkları, ardından şirket hisselerine talip olan Baysarov ile Timçenko'nun anlaşmaya vardıkları yazıldı. Satış bedeli ise basına yansımadı. Most şirketinin tamamladığı en büyük proje olarak, Vladivostok'taki Russki Adası'ndaki köprü inşaatı gösteriliyor. Şirket ayrıca, Moskova'da metro inşaatlarını yürüten en büyük beş şirketten biri.  Forbes dergisinin verilerine göre, şirketin 2013 yılı cirosu 66 milyar ruble.

putin rusya emlak inşaat