tarihi teşvikiye cami

Teşvikiye Camisi restore edilecek

Genel 05.04.2018 16:05

Tarihi Teşvikiye Camisi ibadete kapatıldı. Restorasyona alınan tarihi cami, 2019 yılının Eylül ayında tekrar ibadete açılacak.

İstanbul'un gözde semtlerinden Nişantaşı'nda bulunan, ünlü simaların cenazelerinin kaldırıldığı Teşvikiye Camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı. Kasım ayında çalışmaları başlayan projede cami ibadete kapatılarak çevresinde şantiye alanı oluşturuldu.

Sultan 3. Selim'in 1794- 1795 yıllarında gezileri sırasında namaz kılması için yapılan ahşap mescit, Nişantaşı'nın o zamanlar boş olan arazisindeki ilk binaydı. Küçük ve bakımsız olduğundan mescidin yerine 1854 yılında Sultan Abdülmecid Teşvikiye Camisi'ni inşa ettirmişti. Sultan Abdülmecit'in Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe Sarayı'na taşınması ile saraya yakın olmak isteyen dönemin ileri gelenlerinin taşınmasıyla Nişantaşı hızla gelişmişti. Tarihi caminin yıpranan yüzeyi, statik yapısı ve süslemeleri restorasyon kapsamında yenileniyor. Caminin yanına küçük bir konteynır mescid konuldu. Restorasyonun ardından cami 2019'un Eylül ayında tekrar ibadete açılacak.