Eyüp Meydanı ve Çevresi Ulaşım Projesi

Tarihi meydan Eyüp, yayalaştırılıyor

Genel Emine Pile 02.03.2015
Eyüp Meydanı ve Çevresi Ulaşım Projesi kapsamında tarihi meydanın dokusu ortaya çıkarılarak ulaşım rahatlayacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve turistik öneme sahip Eyüp Meydanı çevresinde ulaşım açısından yaşanan sorunların çözümüne yönelik hazırladığı "Eyüp Meydanı ve Çevresi Ulaşım Projesi" kapsamında; ilçeye yaya yolu ve bisiklet yolu kazandırıyor.

Rahat ve güvenli hareket alanları oluşturuluyor

Proje; yayaların kullanabileceği daha geniş bir alan ve daha fazla yürüme yolları meydana getirilen, öncelikle yayalar için daha rahat ve güvenli hareket alanları oluşturulan, motorlu araçların kullanacağı altyapı düzenlenerek bütün trafiğin daha emniyetli akmasının gerçekleştirildiği, yayaların daha geniş alanda rahat ve konforlu bir şekilde metro ve diğer ulaşım sistemlerine erişimlerinin sağlandığı kapsamlı bir çalışma olma özelliğini taşıyor. 

Sahil tarafından raylı sistem hattı geçecek

Dev çevre ve ulaşım projesi ile Eyüp Meydanı'nın Haliç tarafında; Eyüp iskelesi ile Eyüp Anadolu Lisesi arasındaki yol boyunca ek tabliye inşa edilerek, yolun sahil tarafında Alibeyköy - Eyüp - Bayrampaşa - Eminönü Raylı Sistem Hattı'nın yapılması planlandı.

Tarihi meydan rahatlıyor

Proje kapsamında; Haliç kıyısı ile Eyüp Meydanı arasındaki yaya geçişlerinin rahat, konforlu ve güvenli yapılabilmesi için Silahtarağa Caddesi'nin 75 metrelik bölümü yeraltına alındı. Yapılan düzenlemeler ile Eyüp Camii ve etrafındaki tarihi meydan dokusu ortaya çıkarıldı ve bölgeyi kullanan yayaların, bölge halkının ve ziyaretçilerin rahat edebileceği geniş bir alan oluşturuldu.

Tarihi doku ortaya çıkıyor

Ayrıca yoğun yaya trafiği bulunan Hz. Halit Caddesi yayalaştırılarak; yaya geçiş güvenliğinin sağlanması ve yayaların gitmek istedikleri yerlere daha rahat erişebilmesi için, motorlu araç ulaşımının Eyüp Mezarlığı altından geçecek bir tünel ile yapılması planlandı. Motorlu araçların yoğunluğunun Eyüp Meydanı'ndan uzaklaştırılarak, tarihi doku üzerinde oluşan yoğun zararlı gaz etkisinin azaltılması hedefleniyor. Yapılan düzenlemeler ile Eyüp Camii ve etrafındaki tarihi meydan dokusu ortaya çıkarılıyor.

Eyüp Meydanı ve Çevresi Ulaşım Projesi Eyüp yayalaştırma Eyüp meydan projesi