Marangozlar Çarşısı,

Sur'daki tarihi han eski günlerine kavuştu

Genel Emine Pile 21.04.2016
Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi Hasanpaşa Hanı'nın arka tarafındaki Marangozlar Çarşısı, PKK'ya yönelik operasyondan sonra eski canlılığına kav
Bölgenin iskemle, masa, sedir, beşik ve tahta oyuncaklar imalathanesi konumundaki Marangozlar Çarşısı'nda aylar sonra işlerinin başına dönen ustalar, harıl harıl çalışarak terörün yaşattığı mağduriyeti gidermek istiyor.

Halk arasında Kürsücüler Çarşısı olarak bilinen çarşıda, günün erken saatlerinden itibaren çalışmaya başlayan ustalar, akşam vaktine kadar kavak ağacından iskemle, masa, sedir, beşik ve oyuncakların yer aldığı işlerini yapıyor.

Özellikle kahvehaneler için iskemleler yapan ustalar, çarşının yeniden eski canlı günlerine kavuşmasının sevincini yaşıyor. Günde yüzlerce iskemlenin yapıldığı çarşının bulunduğu sokakta, makine ve çekiç sesleri eksik olmuyor.

"Tekrar çarşılarımız canlanacak"

Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yerlerinden olan çarşıdaki ustalar, 4 ayı aşkın süre kapalı olmaları nedeniyle yaşadıkları kaybı gidermek için hummalı bir çalışma içerisinde. 

Usta Cuma Altındöken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iskemle, masa, sedir ve beşik yaptıklarını belirterek, "4 ay kapalı kalmamızdan dolayı çok mağdur olduk. Yavaş yavaş işler Allahın izniyle açılıyor." dedi.

25 yıllık çarşı esnafı S.E. ise Diyarbakır'ın zorlu bir süreci atlattığını vurgulayarak, "Bu süreçten sonra daha iyi olacağını düşünüyorum. Tekrar çarşılarımız canlanacak. Müşterilerimizi ve turistlerimizi Sur'a ve çarşımıza bekliyoruz." diye konuştu.

sur Marangozlar çarşısı diyarbakır sur hasanpaşa hanı kürsücüler çarşısı