stratonikeia antik kenti karşılama merkezinin yapım alanından bir kare

Stratonikeia Antik Kenti'ne karşılama merkezi!

Genel Uğurcan Tokay 29.08.2015
Muğla Yatağan'daki antik kentteki karşılama merkezinin tamamlanmasıyla ziyaretçi sayısının artması bekleniyor.
Yatağan ilçesinde bulunan ve  birçok medeniyete ev sahipliği yapan 3500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde yapımı süren karşılama merkezinin tamamlanmasıyla ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşanması bekleniyor. 

Çevre düzenleme çalışmalarının sürdüğü antik kentte Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce yapılan ihalenin ardından başlayan projenin en önemli ayağının, turistlerin kente giriş yapacağı ve ihtiyaçlarını karşılayabileceği karşılama merkezi olduğu belirtiliyor.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  antik kentte, Helenistik, Bizans, Roma, Anadolu beylikleri ve Osmanlı dönemlerinden kalan yapıların bir bütün olarak korunduğunu söyledi.

Söğüt, kazı çalışmalarının yanı sıra kente gelenlerin rahat dolaşabilecekleri yerlerin olmasını istediklerini, bu doğrultuda da sit alanı dışındaki bir noktaya karşılama merkezi yapılmasıyla ilgili çalışmaların yürütüldüğünü aktardı. Söğüt, Karşılama merkezi bünyesinde otopark, sergi salonları ve tuvaletler bulunacağını ifade etti. 

Yeşil alan korunacak

Karşılama merkezini çok önemsediklerini vurgulayan Söğüt, şöyle konuştu:

"İnsanların rahat edebilmesinin ötesinde, kentin yakınında ama siluetini etkilemeyen, görsel anlamda tarihi dokuyu rahatsız etmeyen çok güzel bir proje oldu. Hatta en küçük bir zeytin ağacına varıncaya kadar tamamını koruduk. Böylelikle insanların konforu için gerekli olan binalar yapılacak ve onların arasındaki yeşilliklerle birlikte tüm ağaçlar korunmuş olacak."

Söğüt, çalışmaların devam ettiğini ve yaklaşık 6 ay içerisinde sona ereceğini bildirdi.

Antik kent içinden geçen Yatağan-Milas karayolunun kentin dışına kaydırılmasıyla ilgili olarak da Söğüt, şu değerlendirmede bulundu:

"Daha önce kentin ortasından karayolu geçiyordu ve insanlar da kentin içinden geçtiklerinin farkına varamıyorlardı. Ama şimdi yeni projede, karayolu dört şeritli olarak antik kentin dışına alındı ve karşılama merkezine de 50 metre uzaklıkta olacak. Böylelikle insanlar Stratonikeia'nın yakınına geldiklerinde, yol kenarındaki bir sosyal tesiste durmak kadar kolay bir şekilde karşılama merkezine gelecekler, hatta burada biraz dinlenip tekrar yollarına gidecekler. Bana göre, yakın bir zamanda Yatağan ve Muğla'da oturan insanların çoğu, akşamları parka gitmek yerine, karşılama merkezine gelip gezebilecek."

Stratonikeia Antik Kenti muğla yatağan Stratonikeia Antik Kenti Stratonikeia Antik Kenti karşılama merkezi