Psikososyal Destek Polikliniği

Soma 301 projesi, madenci yakınlarına destek olacak!

Genel Emine Pile 04.02.2015
Soma'daki yaşanan maden faciasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına destek amacıyla oluşturulan "Soma 301" projesinin protokolü imzalandı.
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kınık, İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan projeye, Ege Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve yerel yönetimlerin katkı sağlayacağını ifade etti. Tören, Kınık Öğretmenevi'nde düzenlendi.

Maden faciasından ders çıkarılmasının önemine işaret eden Toprak, projeyle yaşamını yitiren madenci yakınlarının travmayı atlatmalarına destek olmayı hedeflediklerini ifade etti.

İl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz da Kınık ve Bergama'da kurulan "Psikososyal Destek Polikliniği" ile 7'si Bergama'da toplam 56 haneden 280 kişiye destek sağlandığını dile getirdi. Bu projeyle hayatını kaybeden ve yaralanan madencilerin eş ve çocukları ile yakınlarına psikolojik danışmanlık ve rehberlik vereceklerini açıkladı. Çocuklar için de destek vermeyi planladıklarını belirterek “Okul öncesi ve 6-17 yaş grubu çocuklara, kadınlara yönelik uğraş aktiviteleri düzenleyeceğiz. Ayrıca çocuklara beslenme eğitimleri verip, öğretmenleriyle bilgilendirme toplantıları yapacağız. Uğraş aktiviteleri kapsamında kadınlara gelir getirici beceri sonucunda üretilen ürünlerin satışına yönelik, pazar ve kermes oluşturulacak." dedi. 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer'in de katıldığı törende, konuşmaların ardından protokol imzalandı.

AA

maden faciası Soma 301 Psikososyal Destek Polikliniği