ak parti toplantı

'Şırnak geçmişten çok daha güzel bir şehir olacak'

Genel Emine Pile 09.07.2016
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Şırnak'ta yaşanan terör olayları nedeniyle Siirt'e yerleşen terör mağdurları ile bir araya geldi.
Toplantının Başbakan Binali Yıldırım'ın bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini ifade eden Aktay, Şırnaklılara Yıldırım'ın selamını iletti.

Vatandaşların dertleriyle dertlendiğini belirten Aktay, yapılan toplantı neticesinde alınan notları ilgili yerlere ileteceğini ve Başbakan Yıldırım'ı konuyla ilgili bilgilendireceğini söyledi.

Terör mağduru vatandaşların en fazla kira yardımı konusunda yaşadığı sıkıntıların bir an önce giderilmesi için girişimde bulunacaklarını aktaran Aktay, şöyle konuştu:

"Bunu biz sosyal afet olarak görüyoruz. Van'da doğal afet yaşadık, o depremin hemen akabinde devlet tam 23 bin konut yaptı. 23 bin konutu 1 yıldan az bir zaman içinde yaptı ve sahiplerine verdi. Elhamdülillah şu anda gücümüz iyi, Allah bu güçten mahrum etmesin."

Şırnak'ın terör örgütünden ve tuzaklarından temizlendikten sonra çalışmalara başlanacağını anlatan Aktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şırnak eskisinden çok daha güzel bir şehir haline gelecek. Size söz veriyorum. Bu sözü ben vermiyorum, demin görüştüğüm Başbakanımız selamıyla birlikte bu sözü size vermemizi istedi. Hepiniz inşallah o şehre güvenle döneceksiniz. Terör örgütü de bundan sonra çöreklenemeyecek bu şehre. Güçlü devlet, şefkatli ve baba devlet yüzünü size gösteriyor. Ama öbür tarafa haşin devlet, asi devlet ciddi devlet nedir onu gösterecek, göstermeye de devam edecek. Bundan sonra boşluk yok."

Dönülebilecek yerlerin en kısa zamanda açılacağını bildiren Aktay, Şırnak'ın çok az bir kısmının sıkıntılı durumda olduğunu, onun da en kısa zamanda toparlanacağını bildirdi.

"Terör olayları olmazsa yollar çoktan bitmişti." diyen Aktay, şöyle devam etti:

"O yüzden sesinizi yükseltin. Terör örgütüne dönün, 'ulan Allah belanızı versin ya sen bize ne verdin, bir Kürt olarak sen bana ne verdin şimdiye kadar, Kürtlerin hakkını ihya ettiğini söylüyorsun neden geçmişte yapmadın aynı şeyleri' (deyiniz). Ölen terörist de bu bölgenin vatandaşıdır. O da ölmesin onun da anası ağlamasın dedik biz. O ne yaptı, barajlarımıza saldırdı, yol yapan müteahhitlerimizin araçlarını yaktı, hala yakıyor, okullarımızı yaktılar. Bölgeyi çok işlek hale getiren Cudi'nin altından tünel, yol geçiyor. Devlet yollara gereken önemi veriyor. Terör inşallah bitecek. Çok daha fazla sürmez bunu da çözeceğiz. Şırnak bir cazibe merkezi haline gelecek."

"Kürt sorunun çözülmesini istemeyen PKK ve HDP'nin kendisidir"

"Kürt meselesini tarihe gömdük, bizim Kürt meselemiz yok. Kürtler bizim için mesele değildir. Kürtler bizim canımızdır, ciğerimizdir, Kürtler biziz." diyen Aktay konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kürt, Türk, Arap, Çerkez ve bu ülkedeki tüm unsurlar, bazen böyle lafları o diller çok kullanıyor. Türkler ve Kürtler iki eşit vatandaş. Tamam ama burada Araplar da var. Kürtler adına hareket ettiğini söyleyen ama hiçbir şekilde Kürtlerle alakası olmayan bu örgüt bir şekilde insanların kafasını karıştırmak istedi. Ama biz Kürt sorununu çözdüğümüz halde sorun daha çok büyütülmeye çalışıldı. Niye? Demek ki birileri o sorundan besleniyor, o sorunun bitmesini istemiyor. Kürt sorunun çözülmesini istemeyen PKK ve HDP'nin kendisidir."

Terör mağduru Mustafa Uçar da Siirt'e bin Şırnaklı ailenin yerleştiğini, ailelerin her şeyini geri bıraktığını söyledi.

Şırnaklıların terör yüzünden ikinci mağduriyeti yaşadığını belirten Uçar, 1990'lı yıllarda da yaşanan terör olaylarında en fazla Şırnaklıların mağdur olduğunu, ama Şırnaklıların devletine bağlı olduğunu belirtti. 

Uçar, Siirt'te ev kiralayan Şırnaklıların yatacak battaniyeleri olmadığını, devletin verdiği destekle geçinmeye çalıştıklarını kaydetti.

Şırnak'ta teröre müsaade etmeyeceklerine işaret eden Uçar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ancak Şırnaklıların yaşadığı bu zor günlerde bizi terörden daha çok etkileyen zenginlerimiz oldu. Buradaki herkesi barındıracak güçte olan zenginlerimiz ortadan kayboldular. Biz onları unutmadık ve geri döndüğümüzde onlarla oturup hesaplaşacağız. Çünkü Şırnak halkı onurludur. Bugüne kadar benzer badireler atlattık. Bunu da atlatacağız, ama geri döndüğümüzde kendimizi de sorgulamayı bileceğiz. Bizi yüzüstü bırakan zenginlerimizi asla affetmeyeceğiz."

Şırnak terör Yasin Aktay