halfeti'ye turist akını

Sakin şehir ünvanı Halfeti'ye ilgiyi katladı

Genel Nafiz Akyüz 03.05.2015
Halfeti'ye akın eden turistler, bir bölümü sular altında kalan "batık kent" için tekne turuna çıkıyor.
ESD - Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin "sakin şehir" ünvanı verdiği Halfeti'de turist yoğunluğu başladı. Turistler, bir bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla geziyor

Birecik Baraj gölü nedeniyle sahil kentini andıran eski Halfeti'ye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi artmaya başladı. Bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin "Sakin şehir" ağına dahil edilen Halfeti, hafta sonlarında  ziyaretçilerin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. 

Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak nitelendirilen Halfeti'ye gelen turistler, özellikle bir bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla geziyor. 

Ziyaretçiler, tur sırasında, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi uzaktan da olsa görme fırsatı buluyor. Su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu Savaşan köyü de ilgi gören yerler arasında bulunuyor.

Bir kısmı su altında kalan kıyıdaki Ulu Cami'yi de gezen ziyaretçiler, tahta asma köprüden ise olası tehlikelere karşı kontrollü olarak geçiriliyor.

Duba üzerine kurulu lokantaların hizmet verdiği ilçeyi ziyaret edenler, özellikle otopark sorunu ve gürültü kirliliğine çözüm bulunmasını istiyor.

Halfeti Kent Konseyi Başkanı Nihat Özdal, "Havaların ısınmasıyla yaşanan hareketlilik de arttı. Özellikle hafta sonları yoğunluk artıyor. Cumartesi günü tur otobüsleri hariç 2 bin civarında araç ilçeye gelmiş. Yoğun ilgi nedeniyle tur düzenleyen tekne sayısında da artış var" dedi.

Halfeti'yi geçen yıl 800 bin kişinin ziyaret ettiğini vurgulayan Özdal, bu yıl bu sayının en az iki katına ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

sakin şehir halfeti'ye ilgi katlandı halfeti'ye turist akını