derince limanı

Safi, Derince Limanı'nda dolgu çalışmalarına başladı!

Genel Uğurcan Tokay 02.07.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kocaeli Valiliği onaylayınca Derince Limanı'nda çalışmalar yeniden başladı.
Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş, limanda yeniden dolgu çalışmalarının başladığı bildirildi. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Kocaeli 1. İdare Mahkemesi'nde görülmekte olan dosya kapsamında, "Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi" için Kocaeli Valiliği tarafından verilen 3 Şubat 2016 tarihli "ÇED gerekli değildir" kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği anımsatıldı. Bu nedenle İşletme Hakkının Devrine İlişkin Sözleşme kapsamında Derince Limanı'nın genişletilmesi için başlatılan dolgu çalışmalarının durdurulduğu hatırlatıldı.

Yapmış oldukları araştırmalar neticesinde, Çevre Bakanlığı tarafından 400 bin metrekarelik alan için 1996 yılında ÇED olumlu kararı verildiği tespit edildiği dile getirilen açılamada, şunlar kaydedildi:

"İş bu ÇED olumlu kararı tarafımızın başlatmış olduğu dolgu alanını kapsamaktadır. İlgili bakanlık tarafından 1996 yılında verilen ÇED kararı nihai bir karar olup, aynı yerle ilgili olarak başlatmış olduğumuz dolgu çalışmalarının da bu karara uygun olduğu açıktır. Nitekim Çevre Bakanlığı tarafından verilen iş bu nihai ÇED kararı ile birlikte tarafımızca şu anki Çevre ve Şehircilik Bakanlığından görüş talep edilmiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının olumlu görüşü ve Kocaeli Valiliğinin de onayına istinaden dolgu çalışmaları tarafımızca yeniden başlatılmıştır. Bazı basın yayın organlarında yapılan haberlerin aksine hiçbir şekilde hukuka aykırı bir işlem yapmadığımızı, yapılan çalışmaların gerekli izinlerin alınmasıyla birlikte gerçekleştirildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız."

derince limanı kocaeli valiliği çevre ve şehircilik bakanlığı safi derince limanı