putin maaşları düşürdü

Putin kendi maaşını da düşürdü

Genel Nafiz Akyüz 06.03.2015
Rusya Devlet Başkanı Putin, kendisiyle birlikte diğer devlet üst düzey yöneticilerinin maaşında yüzde 10 kesinti yaptı
ESD - Düşen petrol fiyatları nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisi ile birlikte ülkenin üst düzey yönetiminde yer alan başbakan, başsavcı ve Devlet Soruşturma Komitesi başkanının aldığı maaş ve ikramiyeleri yüzde 10 düşürdü.

Devlet Başkanlığı'nın internet sitesinde verilen bilgiye göre, Putin ve diğer yöneticilerin aylık maaşı, aylık ve üç aylık ikramiyeleri geriye dönük olarak 1 Mart 2015 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 10 azaltıldı.

Vladimir Putin, 27 Şubat'ta bütçe harcamalarındaki kesinti nedeniyle Devlet Başkanlığı personelinin ücretlerini de yüzde 10 düşürdüğünü açıklamıştı. 

Rusya'da milletvekili maaşlarının da azaltılması daha önce gündeme gelmişti. Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin, Duma'daki milletvekili ücretlerinin azaltılmasını istemiş, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko da ücretlerin yüzde 10 kesilmesini teklif etmişti.

Rusya ekonomisi, düşen petrol fiyatları ve Ukrayna krizi nedeniyle Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların ardından yara almıştı. 

Rusya kriz putin maaşını düşürdü üst düzey yöneticilerin maaşı düşürüldü