Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi'nden sonra şimdi de Oyun Müzesi geliyor!

Genel Zeynep Karabağ 16.05.2015
Şair-yazar Sunay Akın, 10 sene önce kurduğu Oyuncak Müzesi’nin ardından yeni bir müzeyi tamamlamak üzere: Oyun Müzesi.
Müze de olsam oynar mısın benimle?
Sunay Akın Ataşehir'de 19 Mayıs'ta açılacak müze hakkında bilmeniz gereken 10 şeyi anlatıyor

DÜNYADA TEK

Dünyada bu konseptte çocuğu anlatan başka bir müze yok. Oyuncak müzeleri, oyun müzeleri bir de masal müzeleri var. Biz burada oyunu da masalı da oyuncağı da bir araya getirdik.

YILIN HER ANINDA OYUN

Çocuklara yönelik müzeler aslında aile müzeleridir. Türkiye'de insanın en mutlu olduğu oyun zamanı yılbaşı oynanan tombaladır. Çünkü herkes bir arada. Bu müze onu anlatıyor. “Neden o mutluluk anını sadece yılbaşına mahkûm ediyoruz” diye sorduk. Oyun yılın her anında oynanmalı.

oyun müzesi

BÜTÜN AİLE MUTLU

Pedagoglar ailelerin çocuklarla beraber çok vakit geçiremediğini belirtir. İşte bu müze onu gidermeyi amaçlıyor. 7-8 ay önce Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile görüştük ve böyle bir proje için anlaştık. Ailenin üç kuşağının bir arada mutlu olacağı bir yer olsun istedik. Öyle yola çıktık.

Müzeyi sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tasarlıyor. Şehir Tiyatroları'nda bu işin başında. Müze tasarımı konusunda önemli bir uzman. İstanbul Oyuncak Müzesi'ni de beraber tasarladık. Birçok işi var. Dünyadaki diğer tasarımcı ve örgütlerin de takdirini kazanmış bir tasarımcı.

Oyuncak sektörü hep bir yerde olduğu için müzede 10 ülkenin ürünü var. Koleksiyoner olarak da 30 ülkeden temin ettik.

oyun müzesi

Oyunların geçmişi 1800'lere Victoria Dönemi'ne uzanıyor. Çünkü ‘çocuk' bu dönemde ortaya çıkıyor. Çocuğu hekimlere borçluyuz. 1800'lerin ilk yarısında doktorlar koruyucu aşıları bulana kadar çocuk yoktu tarihte. Vardı da yaşayıp yaşamayacağı belli olmayan varlıklardı. Bu aşıdan sonra çocuk topluma dahil oldu. O döneme ait oyunlar var burada. Kâğıttan evler, kayıklar... Çocuğun kendisini de görüyoruz bunlarda.

Girişte inşaat oyunlarını sergiliyoruz. Taştan yapılan inşaat oyunları var. Çocuk bir planla o resimdeki binayı küçük taş parçalarıyla kuruyor. Bir yerde estetik mimari eğitimi alıyor.

Otantik oyunları da çeşitli festivaller yaptığımızda sunacağız. Afrika oyunları etkinliği, Latin Amerika oyunları etkinlikleri ve atölyeleri yapacağız

Sanayi devriminden sonra ilk oyuncak fabrikası Almanya'da kuruldu. Haliyle o dönem tüm oyuncakları Almanlar üretmiş. Bugün nasıl hepsi Çin malıysa o dönem de Alman malıymış. Tabii daha kaliteli.

Oyun konusunda fikir olarak da üretim açısından da belli ülkeler ön plandaydı: Amerika, Belçika, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa...

oyun müzesi

OYUN MÜZESİNDE NELER VAR?

Ufak bir seçki... OZ Büyücüsü'nün 1950'lerde yapılan ilk masa oyunu, 1930'larda yapılan Pamuk Prenses ve 7 Cüceler'in ilk oyunu, 1930'lardan yine Pinokyo'nun ilk oyunu, Cervantes'in Don Kişot romanındaki karakterlerinden yapılan satranç oyunu, ABD'li başı bir türlü felaketten kurtulamayan Kennedy ailesinin oyunu, döneme tanıklık eden 120-130 yıllık porselen bebeklerin kriket oynadıkları oyuncaklar, ilk topaçlar, teneke topaçlar, masal kahramanlarının resimleri, Victoria dönemine ait 1880'lerin ikinci yarısı ve 1900'lerin başına ait oyunlar var...

Bir müzeyi ayakta tutmak kolay değil. Normalde yılın 6 ayında müzeler giderini ziyaretçi geliriyle karşılar. Biz 10 sene önce açtığımız İstanbul Oyuncak Müzesi'nde bunu 8 aya çıkarmayı başardık. Yine de cebimizden harcamayı sürdürüyoruz.

Hürriyet

Oyuncak Müzesi