ticari araçlara ÖTV muafiyeti

ÖTV beklentisi ticari araç kullananların yüzünü güldüremedi

Genel Zeynep Karabağ 30.09.2016
Ticari araçlara tanınan ÖTV muafiyetiyle birlikte esnaf aracını yenilemeyi beklerken, eski araçlarla çalışmaya devam ediyor.
Hükümetin, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşvikine ilişkin düzenlemeleri içeren tasarısı, geçen ay TBMM Genel Kurulu'n da kabul edilmiş ve ardından Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Buna göre, taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri bir defa geçerli olmak üzere 30 Haziran 2019'a, ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile tırlar da 30 Haziran 2017'ye kadar ÖTV'den muaf tutulmuştu.

Bu kararla yüzleri gülen araç sahipleri araçlarını yenilemek için galerilere koştu. Fakat satın aldıkları yeni araçlarını, bürokratik engeller nedeniyle alamadıklarını öne süren esnaf, işlemlerin bir an önce tamamlanmasını istiyor.

Araçlarını yenilemek isteyen esnaf, parasının bir kısmını ya da tamamını yatırmasına rağmen araçlarını alamıyor. Buna sebep olan ise bürokratik işlemlerin olduğu öne sürülüyor. Trafik tescil bürolarına gittiklerinde kendi ekranlarına düşmediği için işlem yapamam cevabını alıyorlar. Bu durumdan oldukça rahatsız olan araç sahipleri artık bu işin çözülmesini ve kendilerinin de işlerine devam etmek istediklerini dile getiriyorlar.

ÖTV ÖTV muafiyeti ticari araçlarda ÖTV