ormanda konteynır ev

Ormanda 3 bin 400 dolara ev!

Genel Zeynep Karabağ 19.08.2015
Kanadalı mühendis 3 bin 400 dolara 3 konteynır alarak tasarladığı orman evi, konteynır ev mimarisinin mükemmel bir örneği...
Ucuza mal olması, kolayca inşa edilmesi ve kullanıcının yapımında bazı tercihlerde bulunabilmesi nedeniyle konteynır evlere olan talep artıyor. Kanada'da 29 yaşındaki Joseph Dubois konteynırlardan ev inşa ederek bu furyaya katıldı. Başkent Ottawa'nın 55 kilometre batısına inşa eden Dubois evini bitirmek için 3 ay günde 14 saate kadar çalıştığını söylüyor.

konteynır evin içi

Babası yenilenebilir enerji sektöründe çalışan, kendisi de mühendis ve işletmeci olan Dubois, konteynırdan yaptığı evi ailesi için sıcacık bir yuvaya dönüştürmeyi başardı. 

üç konteynırın birleşiminden oluşan ev

GÜNEŞ ENERJİSİYLE YAŞIYOR 

Becerikli mühendis, 3 adet konteynırı Kuzey Amerika'dan 3 bin 400 dolara satın alarak 3 odalı bir ev yaptı. Evin tüm enerjisini üstündeki güneş panelleri sağlıyor. Evin zeminini 15 derecede sabitlemeye çalışan Dubois, "Bu dev bir bilimsel deney gibi, bu nedenle sıcaklığı devamlı gözlemiyorum ve bazı değişiklikler yapıyorum" diye konuştu. Dubois'nın evi, güneş enerjisinin güvenli ve temiz olduğu kadar, oldukça yeterli bir enerji kaynağı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Evin yapımında kullanan metal konteynırların yazın fazla ısıya neden olmaması için bir soğutma ve ısıtma sistemi de düşünülmüş. 

konteynır evin arkadan görünümü

TEK MASRAFI TELEFON

Evine bir bölüm daha eklemek istyen Dubois, yatak odası olarak kullanacağı bu bölümün çatısını camdan yaparak yıldızları izlemeyi planlıyor. Ev için büyük bir harcama yapmayan Dubois için en büyük masraf ise telefon faturası olmuş. Sevimli ev dışarıdan bakıldığında oldukça küçük görünüyor.

konteynır evin içi

Ancak içeriye girildiğinde sadece 32 metre kare büyüklüğünde olan evin içinin oldukça büyük ve ferah görünmesi görenleri şaşırtıyor. Ahşap zemini ve beyaz duvarları da evi daha da geniş gösteriyor. Bölge halkı Dubois'nın evini çok beğeniyor. 

konteynır evler