orman vasfını yitirmiş araziler

Orman arazisinde evi olanlar şimdi ne yapacak?

Genel Zeynep Karabağ 23.01.2015
Orman vasfını yitirmiş hazine arazisine yıllar önce ev yaptıkları gerekçesiyle 100 aileye, evlerini boşaltmaları tebliğ edildi.
Osmaniye, Kadirli İlçesi'nin Şehit Mustafa Yağız Mahallesi Tapu Tepesi mevkiinde 50 yıldır aynı mahallede yaşayan 100 aileye mahkeme tarafından 1 hafta içinde evden çıkın tebligatı gönderildi. 

Kadirli Orman İşletme Müdürlüğü, orman arazisini işgal ettikleri gerekçesiyle 100 ev sahibine “Orman sayılan yere ev yaptırmak suretiyle işgal ve faydalanma” suçundan 3 ile 6 bin TL arasında para cezası ve 1 yıl hapis cezası verdi.

osmaniyte

2B yasası kapsamına alınsın!

50 yıldır aynı mahallede oturduklarını iddia eden aileler duruma çözüm bulunmasını istiyor. Evlerin 2B yasası kapsamına alınması bekleyen vatandaşlar konu ile ilgili daha önce bazı milletvekillerinin kendilerine söz verdiğini ancak şu anda kimseye ulaşamadıklarından yakınıyorlar.

Mahkeme tarafından evinizi 1 hafta içinde boşaltın kararı verilen ev sahiplerinden Ahmet Ala (70) isimli vatandaş, “Bize daha önce para cezası verildi. Ardından hapis cezası geldi. Şimdi de evimizden çıkmamız isteniyor. Burası benim babamın yeri. 100 yıldır babam bu topraklarda. Bu mahkeme 100 yıldır neredeydi. Bu soğuk kış günü ben bu yaşlı halimle nereye çıkarım. Nerede yaşarım. Biz kendi yerimizi tekrardan para ile satın almaya da razıyız. Buranın 2B yasası kapsamına alınmasını istiyoruz. Veyahut farklı bir çözüm bulunsun. Ben yetkililerden yardım istiyorum” şeklinde konuştu.

Milliyet

Orman arazisi 2b arsaları Kadirli Orman İşletme Müdürlüğü osmaniye arsaları