yangin

Okul ve yurt binalarında çalışanlara yangın güvenlik eğitimi!

Genel Emine Pile 10.03.2017
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, eğitim ve barınma mekanlarında yangın güvenlik önlemleriyle ilgili bazı öneriler sundu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, TBMM Aladağ Yangınını Araştırma Komisyonuna eğitim ve barınma mekanlarında yangın güvenlik önlemleriyle ilgili bir dizi öneri sundu.

İtfaiye Daire Başkanlığı, eğitim ve barınma amaçlı kullanılan binalar için daha proje ve iskan aşamasında, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre yangın güvenlik önlemlerinin aldırılmasını önerdi.

Üniversitelerin mimarlık ve mühendislik fakültelerinin müfredatında, binalardaki yangın güvenlik önlemlerinin dahil edilmesini talep eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının denetimle ilgili diğer önerileri şöyle:

-Yangın güvenlik önlemlerinin denetimi, itfaiye teşkilatlarının yangın güvenlik uzmanlarınca yapılmalıdır.

-Eğitim ve barınma binalarının elektrik tesisatları mevcut sistemin çekeceği güce göre düzenlenmelidir.

-Hırsızlık ve öğrenci kaçışları nedeniyle kilitlenen yangın kapılarının ve bina çıkış kapılarının yangın durumunda boşa çıkması otomatik duman dedektörlerine ve ihbar zillerine bağlı kapılara manyetik tutucu takılmalıdır.

-Eğitim ve barınma amaçlı kullanılan binalarda çalışan personelin mahalli itfaiye teşkilatlarında yangın güvenlik eğitimleri verilmelidir.

-Yurtta kalacak öğrencilere her eğitim yılı başında yangın bilgisi ve yangında doğru davranış şekilleri konularında bilinçlendirme eğitimleri verilmelidir.

-En az yılda bir kez tahliye ve söndürme tatbikatları yapılmalıdır.

yangin eğitimi yangın güvenlik eğitimi