Nevşehirdeki yeraltı şehrinde çalışan işçiler

Nevşehir'de bulunan yeraltı şehri temizleniyor!

Genel Zeynep Karabağ 30.07.2015
Nevşehir’de Kentsel Dönüşüm çalışmaları sırasında ortaya çıkartılan ve dünyanın en büyük yeraltı şehri olduğu belirtilen alanda temizleme yapılıyor.
Nevşehir Kalesi civarındaki 11 mahalleyi içine alan bölgede başlatılan temizleme çalışmaları sırasında, çeşitli uygarlıklara ait çeşitli yaşam alanları ile araç ve gereçler bulundu.

Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bir süre önce 3. Bölge Arkeolojik Sit Bölgesi olarak ilan edilen Nevşehir Kalesi ve çevresindeki 11 mahalleyi içine alan yaklaşık 450 bin metrekarelik alanda dünyanın en büyük yeraltı şehri bulunuyor. Bölgede halen devam eden temizleme ve kazı çalışmalarında Geç Roma dönemine ait mezar odası kalıntısına ulaşıldı. Bölgedeki gerçekleştirilen kazı ve temizleme çalışmalarında ayrıca Son Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlerinde kullanıldığı belirtilen 2 Bezirhane de ortaya çıkartıldı. 

Sürdürülen kazı ve temizleme çalışmalarında ayrıca Geç Roma döneminden başlayıp Erken Bizans dönemine ait çeşitli ev ve mutfak gereçlerine ait kap kaçak parçaları bulundu. Nevşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Nevşehir Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile halen devam eden kazı ve temizlemelerde ayrıca Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait de pipo, kandil, mutfak alet ve gereçlerinin yanı sıra çeşitli ev gereçleri ortaya çıkartıldı. Bölgedeki kazı ve temizleme çalışmaları halen devam ediyor.

Nevşehirdeki yeraltı şehri