2. organize sanayi bölgesinde yapılan geri dönüşüm sisteminin 1. etabının açılış töreni

Mersin'de çöpler işlev kazanıyor

Genel Rüya Tulumbacı 10.10.2015
İçel'de çöplerin geri dönüşümünden enerji üretmek için "Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Sistemi" kuruluyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Eman Enerji Limited Şirketi işbirliğince Mersin 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan geri dönüşüm sisteminin 1. etabının açılış töreni yapıldı. Törende, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, tesisin, sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir çevre bağlamında önemli olduğunu vurguladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise sistemin içerisinde toplamda 24 tesis ve bölümlerin kurulacağını söyledi. Bunların içerisinde oksijensiz çürütme tesisinden, ambalaj atığı ayrıştırma tesisine kadar önemli merkezlerin olacağını anlattı. 

Saatte 43 bin konut aydınlatılacak

Tesislerin, çöp depolama alanında kendiliğinden çürüme sonucu oluşan biyogazı elektrik enerjisine dönüştürdüğünü belirten Kocamaz, "Bu alana, kurulacak tüm tesislerimiz devreye girdikten sonra yaklaşık saatte 10 MW elektrik üretimini gerçekleştireceğiz. Bu 10 MW elektrik enerjisi yaklaşık 43 bin konutun yani Anamur, Aydıncık, Mut, Gülnar ve Çamlıyayla ilçelerinin toplam nüfusuna eşdeğer aydınlatma enerjisini karşılayabileceği anlamına gelmektedir" dedi.

Kurulan tesisle birlikte artık çöplerin bir katı atık olarak görülmeyeceğini vurgulayan Belediye Başkanı, şöyle devam etti:

"Üretilecek elektrik enerjisinin satışından, belediyenin kasasına her yıl yaklaşık 15 milyon lira girecek. Önümüzdeki kısa süreçte Tarsus ve Silifke ilçelerinde de bu tesisler hayata geçirilecek. Bizler de eski belediyecilik anlayışından çok uzaklaşarak, sadece çöpleri toplamaktan öte çöplere işlev kazandıran bir belediye haline geleceğiz. Bu tesis ile Mersinliler artık katı atıkları bir çöp olarak değil, enerji ortaya çıkaran bir değer olarak görecek. Eğer bir kent çöpünden bile değer üretiyorsa 'o kent teknolojiyi en iyi şekilde kullanabiliyor ve kente en iyi şekilde fayda sağlayabiliyor' demektir."

Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli de Türkiye'de çöplerden elektrik üretiminin 2005 yılından bu yana devam ettiğini belirterek, teşvikler sürdüğü müddetçe benzer yararlı yatırımların artacağına dikkati çekti. 

Entegre Katı Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Sistemi