mega projeler

Mega projeler gün yüzüne çıkacak

Genel İrfan Sisli 06.01.2016
Karayolları, 26-28 Mayıs tarihinde düzenleyeceği ‘Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’ ile mega projeleri görücüye çıkaracak.
Kanal İstanbul, Marmaray, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun da aralarında bulunduğu mega projelerle Türkiye'nin çehresi değişiyor.

Bu değişimin en büyük bölümünü gerçekleştiren Karayolları Genel Müdürlüğü, mega projelerini görücüye çıkaracağı bir fuara imza atıyor. 26-28 Mayıs 2016 tarihlerinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün gerçekleştireceği ‘Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı' ile Türkiye'nin ve dünyanın ilgiyle takip ettiği projelerin tanıtılması amaçlanıyor.

Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı öncesinde mega projelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

KARAYOLLARINDA YATIRIM REKORU

Mega projelerle yatırım rekoru kırdıklarını belirten İsmail Kartal, “Türk müteahhitlik sektörü Balkanlardan Orta Asya'ya, Rusya'dan Ortadoğu ve Afrika'ya kadar 5 kıtada, 100 ülkede toplam tutarı 242 milyar dolara ulaşan yaklaşık 7 bin proje hayata geçirdi. 250 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olan sektör, 2015 yılında da yeni projeler hayata geçirmeye devam etti. 2015 sonu itibarıyla toplam 156 adet köprünün yapımı tamamlanmış, 481 adet köprünün çalışmaları ise sürdürülüyor olacak. Ayrıca 44 adet tünel tamamlanırken 96 adet tünelin yapımı devam ediyor. ” diye konuştu.

MEGA PROJELER TANITILACAK

Ülkemizde mega proje diye adlandırılan ve dünya sıralamalarında ilk beş içinde yer alan ‘asma köprü', ‘gergin eğik kablo askılı köprü', ‘özel betonarme ve çelik köprü', ‘viyadük ve tünel' projeleri, değişik sistem kurgulamalarına göre ve buna uygun metodolojilerle özel makina, malzeme, ekipman ve teçhizat kullanımı ile gerçekleştiriliyor. Mega projelerin tanıtılacağı Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı'nın ulusal ve uluslararası proje uygulayıcıları ile sektörün diğer ilgili paydaşları olan üretici, imalatçı ve tedarikçilerini bir araya getireceğini söyleyen İsmail Kartal, bu organizasyonun Türkiye'nin önünü açacak bir nitelik taşıdığını da belirtti.

karayolları Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı