Libya'da bir inşaatta çalışan işçiler

Libya’da İtalyan inşaat işçileri kaçırıldı!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 22.07.2015
Libya’da bir inşaat firmasında çalışan 4 İtalyan işçinin kaçırıldığı bildirildi.
İtalya Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz  Pazartesi 4 vatandaşının Libya'nın Akdeniz kıyısındaki doğalgaz ve petrol yerleşkesi Mellitah'da kaçırıldığını, bu kişilerin aileleri ve firmalarıyla yakın temas halinde olunduğunu bildirdi.

Kaçırılan işçilerden birinin oğlu endişesini şöyle dile getirdi: “Henüz bir şey bilmiyoruz. Telefonla aramalarını bekliyoruz. Şu anda hissettiklerimizi anlatacak kelime bulmak çok zor. Böyle bir olayın ailemizin başına gelebileceğini hiç düşünmemiştik.”

Bakanlık kaçırılan kişilerin serbest bırakılması için bir kriz merkezi oluşturulduğunu söyledi. Neden kaçırıldıkları henüz bilinmeyen işçiler tehlikeli bölgelerde ihaleler alan Bonatti adlı inşaat firması için çalışıyordu. 

İtalya 15 Şubat'ta Libya'daki elçiliğini kapatmış ve İtalyanlara ülkeye gitmeme çağrısı yapmıştı.

Türkler de kaçırılmıştı!

Libya'nın Tablus kentinde çalışan iki Türk işçi de kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılmıştı. İş çıkışı, şantiyeden kaldıkları kampa giderken yolları kesilip, kendilerinden bir daha haber alınamamıştı. Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'da kaçırılan üç Türk vatandaşın kurtarıldığını twitter hesabından bildirmişti.

Dönem dönem inşaat işçilerinin kaçırılıyor olması, Libya'da neler oluyor ? sorusunu da beraberinde getiriyor.

Libya'da kaçırılan işçiler kaçırılan İtalyan işçiler kaçırılan Türk işçiler