cumhuriyet kulesi

Keçiören'deki Cumhuriyet Kulesi tadilattan geçirilecek

Genel 16.03.2018 10:18

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararıyla Keçiören'deki Cumhuriyet Kulesi'ne tadilat onayı verildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez yönetiminde düzenlenen toplantıda, 25 Kasım 2017'de yapılan referandumda, bölge halkının yüzde 78'inin "yıkılmasın" dediği Cumhuriyet Kulesi'ne "tadilen onay" verildiği belirtildi.

Açıklamada, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde söz konusu kuleyle ilgili, yapı yüksekliğinin kule hariç 8 kat olarak belirlenmesi, AVM kullanımının kaldırılması ve bu düzeltmelere göre plan notlarının tashihi suretiyle "tadilen onayı"nın komisyonca uygun görüldüğü bildirildi.

KOSGEB ile iş birliği

Toplantıda ayrıca, başkentte girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurularak girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla da Büyükşehir Belediyesi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında iş birliği yapılmasına oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

Her 1 liranın 25 kuruşu Büyükşehir'e

Açıklamada, "Trafik akışını rahatlatmak, vatandaşları otopark alışkanlığına sevk etmek için otoparklarda ücret tarifesinin bir saate kadar ücretsiz, bir saatten 24 saate kadar da 1 lira olması"na yönelik karar hatırlatıldı.

Bu kararın ardından Büyükşehir Belediyesince ANFA ve BELTAŞ'tan alınacak ücretlerin yeniden belirlenmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, "Oy birliğiyle karara bağlanan rapora göre, söz konusu iki ayrı şirket tarafından işletilen 23 ayrı otoparkta, bir saate kadar ücretsiz, bir saatten 24 saate kadar ise günlük araç başı KDV dahil 25 kuruş ücret alınması uygun görüldü." ifadelerine yer verildi.

Buna göre, her bir liranın 75 kuruşunu ANFA ve BELTAŞ alacak, 25 kuruşu ise Ankara Büyükşehir Belediyesine aktarılacak.