Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi

İzmir'de AVM için kazıldı, altından tarih çıktı!

Genel Zeynep Karabağ 11.11.2016
İzmir'de alışveriş merkezi yapılma üzere kazılan alanda Osmanlı dönemine ait kalıntılar çıkınca iş makinalarının yerini arkeologlar aldı.
İzmir Konak'ta yer alan Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından özelleştirilmişti. Özelleştirme sonrası mahkeme kararı ile kiracılarının tamamı tahliye edilen 120 yıllık iş merkezinin bulunduğu bina, geçen haziran ayında yıkıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, 'yap-işlet-devret' modeliyle 30 yıllığına yatırımcı bir firmaya ihale edilen binanın yerine AVM yapımı için iş makineleri çalışmaya başladı. Molozların kaldırıldığı zeminin temizlendiği alanda iş makineleri çalışmalarını sürdürürken, bina temelinden tarihi kalıntılar çıktı. 

HAMAM DA VARMIŞ

Temmuzda, temelde Osmanlı dönemine ait liman kalıntılarına ulaşıldığı gerekçesiyle inşaat çalışmaları durduruldu. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü bölgede sondaj yaparak kalıntıları incelemeye başlarken, diğer yanda iş makinelerinin çalışması tepki çekti. Yaklaşık bir ay önce de inşaat alanının zemininde şapel çıktı. Hamam ile Bizans ve Roma dönemine ait kalıntıların da bulunduğu inşaat alanından, pazartesi günü iş makineleri boşaltıldı ve arkeologlar kazı çalışmalarına başladı.

Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi izmir konak osmanlı dönemi