ısı yalıtımını anlatan bir resim

İşte doğalgazdan 22 bin lira tasarruf etmenin yolu!

Genel Uğurcan Tokay 27.10.2015
Türkiye'deki enerjinin büyük kısmını konutlar tüketiyor. Ancak yalıtımsız binalarda enerji, boşa gidiyor desek yeridir.
Yapı stoğumuzun kalitesizliği ortadayken ve Türkiye'nin en fazla para harcadığı alan enerjiyken, binalardaki yalıtımın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. 2014 yılında Türkiye'de 255 milyar kilovat saat elektrik harcanırken 15 Ekim 2015 tarihi itibariyle bu rakamı 261.1 miyar kilovat saate çıktı.

İşte tam bu noktada akıllara evleri ısıtmak ve soğutmak için devreye aldığımız kombi ve klimalarımız geliyor. 2005 yılında 26,9 milyar metreküp doğalgaz tüketen Türkiye'de bu rakam 2012 yılında 46,3 milyar metreküpe ulaştı. Yine 2012 yılında satın aldığımız 45 milyar 922 milyon metreküplük doğalgazın 26,4 milyarında Rusya imzası var.

Enerji konusunda dışarıya bu kadar bağımlıyken, önemli tasarruflar yapmamız gerekiyor. Bu noktada yalıtımlı binalar önemli bir rol üstleniyor. Yalıtım ve mantolama hakkında sektörünün önemli kuruluşları arasında yer alan GN Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Güney'le konuştuk.

İşte Güney'in o açıklamaları…

Doğalgazdan 22 bin liralık tasarruf

“Enerji tüketiminin büyük bir kısmı konutlardan kaynaklanırken, konutlarda kullanılan enerjinin %76'sı da ısınma amacıyla harcanmakta. Uygulanacak doğru yalıtım uygulaması ile yüzde 40-60 oranında enerji tasarrufu sağlanmakta ve ısıtma soğutma giderlerinde yaşanacak azalma ile fatura tutarlarında tatmin edici düşüşler yaşanmakta. İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği)'in yaptığı araştırmaya göre, TS 825 standartlarına uygun olarak yalıtımı gerçekleştirilmiş ve yalıtımsız durumdaki binaların ısıtma enerjisi ihtiyaç ve tasarruf analizinde; yalıtımsız durumda İstanbul'da bulunan 20 daireli bir apartman için yıllık doğalgaz maliyeti 32 bin 396 lira iken, yalıtım uygulaması sonrası bu maliyetin 10 bin 262 liraya gerilediği görülmektedir. Isı yalıtım uygulamaları, toplam maliyetini 3 yılda amorti ediyor”

Yalıtım sağlığı da koruyor

“Yalıtım uygulamaları ile evler küf ve nemden korunarak rutubetsiz ve daha sağlıklı bir forma kavuşmakta, konfor ve rahatlık kazanmakta. Yalıtımlı binalarda bakım, onarım gibi harcamalara daha az ihtiyaç duyulmakta ve binalar, yaşanan yoğuşma önlenerek korozyona karşı korunmakta”

Evlerin değeri yükseliyor

“Yalıtım ile ilgili en önemli noktalardan bir diğeri ise yalıtım uygulamaları ile binaların dış cephelerinin yenilenmesi ve estetik açıdan daha güzel görünümlü bir forma kavuşması. Yalıtım uygulaması ile birlikte evlerin değerlerinde artış yaşanıyor”

Mantolama ile ısı yalıtım arasında bir fark var mı?

“Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanmakta. Mantolama; Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi ısı yalıtım uygulamasıdır. Mantolama, mevsim şartlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Dış cephe mantolama uygulamaları, yapı fiziği açısından en uygun ısı yalıtım sistemidir”   

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

doğalgaz tasarruf yöntemleri doğalgaz tasarrufu mantolama ve yalıtım gn yapı