kent ormanları

İstanbul'un kent ormanlarında sona gelindi!

Genel Zeynep Karabağ 09.02.2015
Beykoz ve Alibeyköy'deki kent ormanlarının hazırlıkları tamamlanmak üzere. Çalışmaların bu yaz başlaması bekleniyor.
İstanbul'da "ağaç meselesinin" büyük olaylara yol açtığı hepimizin malumu. Yaşananlar şehirdeki yeşil ihtiyacını büyük ölçüde ön plana çıkarırken, kent ormanlarına hız verildi. 

Nefes alacak alanlar oluşturmak ve İstanbullunun yeşil özlemini gidermek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul'da iki dev kent ormanı yapıyor.

Biri Anadolu, diğeri Avrupa yakasında olacak kent ormanları için hazırlıklarda sona gelindi. 

Uluslararası Kent Ormanı'nda kültür evleri

Avrupa yakasının kent ormanı ise Alibeyköy'de bulunacak. 2 sene içerisinde tamamlanması hedeflenen Alibeyköy Kent Ormanı'nın 520 hektar alanı kaplaması bekleniyor. 

Uluslararası Kent Ormanı nasıl olacak?

"Uluslararası Kent Ormanı" olarak adlandırılan Avrupa yakasındaki bu kent ormanında; dünya kültür evleri, ekolojik park, biyolojik yüzme havuzu, çocuk köyü yer alacak. 

Dünya Kültür Evleri; 16 ülkenin geleneksel dokusunu yansıtacak mekanlar şeklinde tasarlanacak. 

dünya kültür evleri

“Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge-7 Park”

Anadolu yakasında Beykoz'da yer alan Elmalı Kent Ormanı için çalışmalar sürüyor. Elmalı Baraj Gölü ile entegre olacak bu şehir ormanında yürüyüş parkuru, 7 köprü, kafeteryalar, sergi alanları, restoranlar, mescitler, sosyal tesisleri spor alanları ile çeşmeler yer alacak. 

8 milyon metrekarelik devasa bir park alanı olması hedeflenen Elmalı, 7 farklı konsept uygulanacak. Projenin adı da buna uygun olarak “Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge-7 Park”

Çalışmalarda sona gelinirken kent ormanlarıyla birlikte vatandaş, yol kenarındaki peyzaj alanlarında piknik yapmaktan kurtulacak.

kent ormanları istanbul ormanları