istanbul leventin havadan görünümü

İstanbul'un havası kirli mi?

Genel Uğurcan Tokay 07.01.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'un havası kirli iddialarını sert bir dille yalanladı.
İstanbul'un havası kirli iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanıt verdi. Cevap net, İstanbul'da hava kirliliği yok. İşte bakanlığın konuyla ilgili açıklaması;

"Son günlerde yazılı ve görsel basında İstanbul'un hava kalitesi konusunda çıkan haberlere ilişkin olarak;

Ulusal Hava Kalitesi İzleme ağından elde edilen veriler ışığında İstanbul İli için yaptığımız değerlendirmede; İstanbul'da hava kirliliği problemi olduğundan bahsetmek mümkün değildir. 1990'lı yıllarda havası en kirli illerimizin başında yer alan İstanbul'da, özellikle ısınma amacıyla kullanılan yakıtın çok ciddi bir şekilde denetlenmesi ve doğalgazın yaygınlaştırılması ile hava kirliliği problemi büyük ölçüde ortadan kalkmış durumdadır.

İstanbul'da özellikle yakıt kalitesinin iyileştirilmesi ve doğalgazın yaygınlaştırılması sonucunda Kükürtdioksit konsantrasyonlarında azalma olmuş ve Avrupa Birliği direktiflerinde belirtilen yıllık sınır değerlerin altına düşülmüştür. Kükürtdioksit konsantrasyonları Avrupa Birliği Direktiflerinde belirtilen günlük 125 µg/m3 sınır değeri hiç aşmamış, yıllık 20 µg/m3 sınır değerin ise kış sezonlarında dahi altında kalınmıştır. 2015 yılı için, İstanbul geneli kükürtdioksit ortalaması 5 µg/m3 olarak gerçekleşmiştir. Bu değer AB sınır değerinin 4 kat altındadır.

Hava kalitesi açısından Bakanlık olarak hedefimiz, AB standartlarını sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımız ve denetimlerimiz tüm hızıyla sürdürmekteyiz. Kamuoyu bu tarz haberlere itibar ederek hava kalitesi konusunda paniğe kapılmamalıdır. Bu konuda halkımızı doğru bilgilendirmeye devam edeceğiz"

istanbul hava kirliliği 2016 istanbul hava kirlilik oranı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kirliliği