havalimani

İstanbul'a yapılıyor, milyonlarca insanı ilgilendiriyor!

Genel 10.01.2019 14:12

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Yeni Havalimanı için yaptığı metro hatları toplamda 64 kilometre uzunlukta olacak.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli yatırımları arasında yer alan 3. Havalimanı'nda ilk etap hizmete girdi. Milyonlarca yolcuya hizmet veren dev projenin kalan etaplarında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Son teknoloji sistemle donatılan dev havalimanı, her gün binlerce yolcu ağırlıyor.

Dev metro projelerinde çalışmalar sürüyor

İlk etapta hususi araç ve Havaist'lerle gidilen İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşım için yeni projeler üretilmeye devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, yapımına devam edilen metro projeleri arasında yer alan Gayrettepe-Kemerburgaz-Yeni Havalimanı metrosu ve Halkalı-Arnavutköy-Yeni Havalimanı metrosuyla Yeni Havalimanı'na ulaşım kolaylaşacak.

37 kilometrelik dev hat

Gayrettepe-Kemerburgaz-Yeni Havalimanı metrosu, 37 buçuk kilometrelik uzunluğuyla dikkat çekiyor. Dev proje, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy olmak üzere 5 ilçeye hizmet verecek. Toplamda 9 istasyondan oluşacak olan metroda Yeni Havalimanı 1, Yeni Havalimanı 2 ve Yeni Havalimanı 3 olmak üzere üç durağın yer alması dikkat çekiyor.

İstanbul'u birbirine bağlayacak

Gayrettepe-Kemerburgaz-Yeni Havalimanı metrosu, Gayrettepe istasyonunda metrobüs ve Şişhane-4. Levent-Hacıosman metrosuyla entegre olacak. Ayrıca dev proje Kağıthane istasyonunda Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosuyla entegre bir yolculuk sunacak. Kadıköy-Kartal-Pendik metrosunu kullanan vatandaşlar, Altunizade durağında metrobüs aktarmasıyla İstanbul Yeni Havalimanı metrosuna ulaşabilecek.

6 durak- 27 kilometre uzunluktaki ikinci metro

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına devam ettiği bir diğer metro projesi ise Halkalı-Arnavutköy-Yeni Havalimanı metro hattı. 27 kilometre uzunluğa sahip olacak olan proje, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerini birbirine bağlayacak. Proje toplamda 6 duraktan oluşacak.

Gebze'nin 3. Havalimanı'na ulaşımı kolaylaşıyor

Halkalı-Arnavutköy-Yeni Havalimanı metrosuyla İstanbullular tüm şehirle bağlanmış olacak. Bu proje, Yeni Havalimanı istasyonunda Gayrettepe-Kemerburgaz-Yeni Havalimanı metrosuyla, Arnavutköy istasyonunda Sultangazi-Arnavutköy-Taşoluk metrosuyla entegre olacak. Öte yandan dev proje Başakşehir-Kayaşehir metrosu, Halkalı-Gebze Marmaray hattı ve Bağcılar Kirazlı-Küçükçekmece Halkalı metrosuyla dav entegre olacak.

İBB'nin hedefi 1000 kilometreyi aşmak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehir genelindeki metro çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 2023 yılına kadar 624 kilometreyi aşacak olan metro hattı uzunluğunun 2023 sonrasında bin 100 kilometreye çıkacağı öngörülüyor.

Uğurcan TOKAY / emlaktasondakika.com