yeni yapılan istanbul fuar merkezinin bitmiş hali

İstanbul'a 500 milyon dolarlık fuar yatırımı!

Genel Uğurcan Tokay 21.10.2015
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, yeni yatırımıyla Türkiye'nin en büyük fuar alanını inşa edecek. Proje yeşil bina özelliğine sahip olacak.
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A.Ş. (İDTM), Türkiye'nin en büyük fuar alanı yatırımını hayata geçiriyor. 500 milyon dolarlık yatırım, Avrupa'nın da en büyük fuar merkezlerinden birisi olmaya aday. Bina aynı zamanda insana ve doğaya saygılı, çevre dostu, verimliliği ölçülebilir oranda arttıran Uluslararası Leed Sertifikası sahibi.

İstanbul'u dünya fuarcılığının başkenti yapma hedefiyle yola çıkan ve Türkiye'nin en büyük fuar alanlarına sahip,  İDTM A.Ş., Avrupa'nın en büyük ilk 10 fuar merkezi arasında olacak dev bir yatırımı hayata geçiyor. Yeni yatırım Uluslararası Fuar Endüstrisi Birliği (UFI) ve Dünya Ticaret Merkezleri Birliği'ne (WTCA) üye olan İDTM A.Ş.'yi, İstanbul'u dünya fuarcılığının başkenti yapma hedefine bir adım daha yaklaştıracak.

Türkiye'nin en büyük fuar merkezi yatırımı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar'ın katılımlarıyla 20 Ekim 2015 Salı günü WOW İstanbul Hotel's Convention Center'da gerçekleşen tanıtım toplantısıyla startı verilen 500 milyon dolarlık yatırımla toplam 700 bin metrekarelik alan büyüklüğüyle Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise en büyük 10 fuar merkezinden biri gerçekleştirilecek. Dev yatırımın 300 bin metrekareyi aşan kısmı fuar alanlarına ayrılacak. 365 gün hayatın devam edeceği 35 bin metrekarelik alanda ise fuar alışveriş merkezi, restoran ve kafelerin yer alacağı bir yaşam merkezi bulunacak.

Yeşil bina ve Leed sertifikası

Tamamen insana ve doğaya saygılı, verimliliği yüksek Yeşil Bina standartlarında inşa edilecek ve Leed Sertifikası sahibi olacak yatırım, iki ayrı etapta gerçekleşecek. Birinci etap inşaatın 2017 yılı Eylül ayında bitirilmesini planlanıyor. İlk etapta ofis veya otel şeklinde ticaret/turizm alanı oluşturulacak. Fuar alanlarını kapsayacak ikinci etabın inşaatına ise 2018 yılının ilk aylarında başlanacak ve 2019 yılı sonlarında tamamlanacak. Tüm alanın alt kısmında tüm araçların 12 dakika içinde tahliye edilebileceği 8 bin araç kapasiteli bir kapalı otopark bulunacak. İDTM A.Ş., yeni fuar merkezine doğrudan bağlantılı metro istasyonu ile yayalara kolaylık sağlarken, 4 ana aksa yönlenecek trafik ve yol düzenlemesi ile de İstanbul trafiğine rahatlık sağlayacak.

İstanbul fuar merkezi Dünya ticaret merkezi yatırım İstanbul yeni fuar projesi