İstanbul trafiğini rahatlatacak proje

İstanbul trafiğini rahatlatacak 7 tünele onay!

Genel Zeynep Karabağ 19.06.2016
İstanbul trafiğini rahatlatacak tünel projelerine ilişkin plan ve plan değişiklikleri teklifi İBB Meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.
İstanbul trafiğini rahatlatacak Bu¨yu¨kc¸ekmece-Esenyurt-Avcılar-Ku¨c¸u¨kc¸ekmece-Bahc¸elievler-Bayrampas¸a ve Sarıyer Kilyos tünelleri projelerine ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan ve plan değişiklikleri teklifi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.

İBB Meclisinin Saraçhane'deki belediye binasında yapılan toplantıda, Büyükçekmece-Esenyurt-Avcılar-Ku¨c¸u¨kc¸ekmece-Bahc¸elievler-Bayrampas¸a ve Sarıyer Kilyos tünelleri projelerine ilişkin teklif görüşüldü.

Çalışma kapsamında, ?İstanbul'un en önemli sorunlarından biri olan trafiği rahatlatmak için şehrin ana arterleri E-5 ve E-6 karayollarını bağlayacak birbirinden bağımsız 6 tünel yapılacak. Bu¨yu¨kc¸ekmece-Esenyurt-Avcılar-Ku¨c¸u¨kc¸ekmece- Bahc¸elievler-Bayrampas¸a hattında yaklaşık 23 kilometre uzunluğundaki tünellerin 2,5 milyar liraya mal olması öngörülüyor. Ayrıca, 6 kilometre uzunluğunda Sarıyer Kilyos Tünelinin de yapımı gerçekleştirilecek.

Büyükçekmece-Bayrampaşa arasındaki hatta bulunan 6 tünelden günde 300 bin, Sarıyer Kilyos Tünelinden ise 40 bin aracın geçmesi bekleniyor.

Teklif, oy çokluğuyla kabul edildi. Tünellerin yapımına bu yıl başlanması planlanıyor.

İstanbul trafiğini rahatlatacak proje İstanbul trafiği İstanbul trafiğine çözüm