israil kudüs yerleşim

İsrail, Doğu Kudüs'te 91 konutu ihaleyle yaptıracak

Genel Uğurcan Tokay 01.08.2015
Uluslararası hukuka göre yasak olmasına rağmen 600 bin Yahudi'nin yaşadığı Filistin'e yeni konutlar yapılacak.
İsrail makamlarının, Doğu Kudüs'te 500 yeni konut inşasını öngören ve dün hükümet tarafından onaylanan plan çerçevesinde Doğu Kudüs'te 91 yeni konut için ihale kararı aldığı bildirildi.
 
İsrail basınında yer alan habere göre İsrail Toprak Yönetimi, Doğu Kudüs'ün kuzeyineki Pisgat Ze'ev Yahudi yerleşim biriminde 78 konut inşası için ihaleye çıkma kararı aldı. Daha önce askıya alınan 23 konut inşası projesi için de resmi makamlardan izin çıktığı kaydedildi.

ab israil konutları
 
İsrail Yüksek Mahkemesi'nin, Batı Şeria'daki Beit El adlı Yahudi yerleşim birimindeki iki binanın yıkılması kararının ardından İsrail hükümeti, Batı Şeria'daki Beit El yerleşim biriminde 300 konut inşasına izin vermiş, Doğu Kudüs'te ise 500 yeni konut inşa edilmesine ilişkin planlama yapılması kararı almıştı.
 
İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimcinin bulunduğu belirtiliyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın üzerinde olduğunu ifade ediyor. Uluslararası hukuka göre bu Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı kabul ediliyor.

AA

israil filistin konutları israil kudüs konutları