Nazmi Durbakayım

İNDER, KDV indirimi hakkında açıklamalarda bulundu

Genel Kerim Çırak 09.09.2016
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, KDV indirimine gidilmesinin konut satışlarına olumlu yansıyacağını anlattı.
KDV oranlarında yapılan her türlü indirim, konut satışlarına olumlu yansıyacağını belirten . Bugün resmi gazetede yayımlanan ve KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararı da söz konusu daire tiplerindeki stokların eritilmesine fayda sağlayacaktır. Özellikle arsa değerleri son yıllarda hızla artan İstanbul gibi şehirlerimizdeki dairelerin çoğu yüzde 18 KDV oranı ile satılmaktadır. Bu KDV avantajı en çok Afet Yasası kapsamı dışında kalan projeler ile şehir merkezlerinde gerçekleştirilen yerinde dönüşüm projelerinde büyük fayda sağlar.

KDV indirimi kararı alan Bakanlar Kurulu'nun, ülkemizdeki birlik ve beraberlik halkasını güçlendirmeye bir katkıda bulunmak amacında olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda KDV oranına dokunmadan, tüm konutlardaki yüzde 2 olan alım satım vergisini aşağıya çekilmesi, Emlak Konut'un başlattığı Tarihi Kampanya'nın gücünü artırır ve satışlara daha fazla ivme kazandırır. Diğer taraftan KDV indirimi için öngörülen sürenin 2017 sonuna kadar olması, satışlardaki etkinliği daha da artırır diye düşünüyoruz.

KDV oranındaki bu düşüşün direkt tüketiciye yansıyacağını ancak konut fiyatlarına fazla bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz.

Nazmi Durbakayım İNDER KDV indirimi