İGA İkmal Terminali

İGA İkmal Terminali’nin raporu halkın görüşüne açıldı

Genel 14.02.2017 10:08

İGA İkmal Terminali’nin Çevresel Değerlendirme Raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.tarafından yapılacak İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde yapılacak olan İGA İKMAL TERMİNALİ İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu. 

Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açıldı. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde İSTANBUL Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir.

Proje bedeli 133 milyon 580 bin lira olan İGA İkmal Terminali projesi İstanbul Yeni Havalimanı projesinin hayata geçmesi ile uçaklara akaryakıt (Jet A-1) ikmal hizmeti sağlayacak. İlk fazda günde 12 bin 500 metreküplük yakıtın temin edilmesi gerekeceği öngörülmüştür. 

Havalimanı için gerekli olan yüksek orandaki yakıt ihtiyacını karşılamanın en uygun ve güvenli yöntemi olarak deniz yolu taşımacılığı ön plana çıkmıştır. İGA İkmal Terminali Projesi bu sebeple ortaya çıkmış bir projedir.

İGA İkmal Terminali'nde gemiler ile yurtiçi veya yurt dışından getirilecek akaryakıt iskele üzerinde konumlanacak boru hatları ile akaryakıt depolama alanına (yakıt çiftliği) ve yakıt tanklarından alınarak hidrant hatları ile uçaklara ikmal edilecek.