gemi, yol

Görenler şaşıp kaldı!

Genel Merve N. Güreş 31.05.2015
Orhangazi-İznik arasında sefer yapacak ''Akşemsettin Gemisi'', 100 kişilik ekiple Gemlik'e getirildi.
İznik Gölü'nde, Orhangazi-İznik arasında sefer yapacak ''Akşemsettin Gemisi'', 100 kişilik ekiple Gemlik Körfezi'nden özel bir araç ile taşınarak ilçeye getirilmek üzere yola çıktı. Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 'BUDO' tarafından işletilecek geminin taşınması için bir işletme tarafından hazırlanan özel araç saatte maksimum 10 kilometre hızla yol aldı. 10 günlük ön hazırlık çalışmasının yapıldığı Gemlik Körfezi'nden araca yüklenen gemiyi taşıyan araç, toplamda 96 lastikli ve 12 akstan oluşuyor. Geminin sabaha karşı ana yola ulaşmasından sonra ise ilginç görüntüler oluştu. 

 

Ana yola çıktıktan sonra trafik ekipleri Bursa-Yalova karayolunu trafiğe kapatırken, uzun araç kuyruklarının oluşması ile gemiyi taşıyan araç zaman zaman yol kenarına geçerek araç trafiğine yol verdi.

Akşemsettin Gemisini taşıyan araç saat 11.00 sıralarında Orhangazi'ye bağlı Gemiç Mahallesi'ne Gemi bu güzergahtan devam edip, İznik Gölü Orhangazi sahiline ulaştırılacak. Daha sonra burada yapılacak törenle suya indirilecek.

gemi yol