galataport inşaat çalışmaları

Galataport'ta inşaat çalışmaları başladı!

Genel Sinem Öztürk 07.02.2016
İstanbul Karaköy’de 2002’den bu yana başlaması beklenen Galataport Projesi’ne start verildi.
İstanbul Karaköy'de 2002'den beri yılan hikayesine dönen Galataport Projesi'ne nihayet start verildi. İnşaatı üç yıl sürecek proje için Doğuş ve Bilgili'nin ortak olarak kurduğu Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları AŞ çalışmalara başladı. Nargileciler ve antrepolar yıkılmaya başlandı.

Galataport adıyla bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi, İstanbul'un en tartışmalı projelerinden biri.

Karaköy'de Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait liman sahasının yenilenmesi projesinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Proje, fikir olarak 1990'larda Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde çıkıyor. Sahanın özelleştirilme kararı 2002'de alınıyor. İhale ise 2005'te yapılıyor. En yüksek teklif, 3,5 milyar Euro ile Sami Ofer'in ortak olduğu Royal Carribean Cruises konsorsiyumundan geliyor.

49 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile çıkılan ihalede “Ofer'e peşkeş” iddiaları sürerken, Danıştay'ın imar planına olur vermemesi sonucunda, ihale bir süre sonra iptal ediliyor.

2013 Mayıs'ında yeni ihale yapılıyor. Gelen 5 tekliften en yükseği 702 milyon dolarla Doğuş Holding'e ait. Fiyatın düşmesinin nedeni, sürenin 30 yıla inmesi ve imar planında yapılan kat oranlarındaki değişiklikler...

İhalenin onaylanması ile 2014'te sahanın işletmesi Doğuş ve Bilgili'ye geçiyor. Ancak sivil toplum örgütlerinin açtığı davalar, bölgede yıkılması gereken dükkanları kullanan nargilecilerin itirazları ve yeni ÇED raporunun beklenmesi, inşaatın bir türlü başlayamamasına neden oluyor.

Yeni ÇED raporu da, Çevre Bakanlığı tarafından Ekim ayında kabul ediliyor.

Böylece proje, iki yıl önce Serdar Bilgili'nin Şubat 2015 olarak verdiği tarihten bir yıl sonra, Şubat 2016'da başlıyor.

Projeye yönelik Danıştay savcısı ve bilirkişinin kamu yararı bulunmadığı iddiası, sivil toplum kuruluşlarının bölgenin tarihi yapısının bozulacağı ve soylulaştırılacağına yönelik itirazları da ortada kalıyor.

Bilirkişiye göre kıyı halka kapanacak, Serdar Bilgili ise aksine proje ile 1,2 kilometrelik sahil şeridinin halkın kullanımına açılacağını söylüyor. Proje bittiğinde bu itirazların ne kadar geçerli olacağını yaşayıp göreceğiz!

Umarız geç kalınmaz!

Dünyanın en lüks oteli Peninsula açılacak

Peki, üç yıl sürecek inşaatın sonunda neler olacak?

Bölgede kruvaziyer gemilere yönelik yeni terminal, eskisinin iki katından daha büyük olacak. Terminal yer altına alınıyor. 6 bin 200 yolcuyu bulan büyük gemilerin de İstanbul'a çekilmesi planlanıyor.

Ayrıca Hong Kong ve New York'un en lüks otel markası Peninsula geliyor. Hong Konglu grupla yapılan ortaklık anlaşması için Rekabet Kurulu'ndan onay, eylül ayında çıktı. 200 milyon Euro tutarındaki proje ile lüks bir otel gerçekleştirilecek.

Verilen bilgiye göre Tophane Meydanı, 30 dönüme yakın alanıyla, İstanbul'un en büyük meydanlarından biri olacak. Proje sahası içindeki tescilli binaların da restorasyonuyla, bazı tarihi binalar şehre geri kazandırılmış olacak.

Hürriyet

Galataport Karaköy Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları AŞ