zirai don uyarısı

Fındık üreticisi zirai don tehlikesini azaltmaya çalıştı!

Genel Emine Pile 24.04.2015
Giresun'da fındık üreticileri 2 gündür etkili olan soğuk nedeniyle zirai don tehlikesini azaltmak için kendince tedbir aldı.
Giresun Valiliği çiftçilere bu gece için zirai don uyarısında bulundu. Bunun üzerine üreticiler, sıfır dereceye kadar düşen sıcaklık nedeniyle bahçelerinde lastik, odun ve saman yakarak oluşturdukları dumanla zirai donun etkisini hafifletmeye çalıştı. 

Tirebolu ilçesine bağlı Yaraş köyünde fındık üreticisi Sinan Bayraktaroğlu, üreticiler olarak zirai don tehlikesinin kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Geçen yıl ürünler ciddi zarar gördü!

Bayraktaroğlu, son yıllarda mevsimsel değişimlerden dolayı fındığın zirai don tehdidi yaşadığını vurgulayarak, "2004 ve geçen yıl fındık zirai don nedeniyle ciddi zarar görmüştü. Bu yıl da maalesef don tehdidi yaşıyoruz. Meteoroloji ve odamızdan zirai dona karşı gerekli tedbirleri almamız gerektiği yönünde mesajlar aldık. Bunun üzerine ürünümüzün zarar görmemesi için gece bahçemizde lastik yakarak dumanlama yapıyoruz. Dumanla birlikte donun etkilerini azaltmayı hedeflemekteyiz" dedi.

Bayraktaroğlu, geçtiğimiz yıllarda dumanlama yöntemin ciddi yararlarını gördüklerini aktararak, "Umarım bu gece de işe yarar ve ürünümüz zarar görmez. Geçtiğimiz yıl zirai don nedeniyle ürünümüz çok büyük hasar gördü. Aynı durumun bu yıl yaşanmamasını istiyoruz. İyi ve bereketli bir hasat dönemi yaşamak istiyoruz. Tek temennimiz de bu" diye konuştu. 

fındık üreticisi fındıkta zirai don tehlikesi